Tajemství švýcarského sýra? Krávy šplhají do hor na letní byt

Bern - Každé léto se švýcarské krávy vydávají na vysokohorskou túru. Na 270.000 krav vyrazí počátkem léta z údolí na horské pastviny, v průměru zdolají převýšení 590 metrů, což cestou plnou serpentin představuje trasu dlouhou 16 kilometrů. Zdatné alpinistky ale stanou až ve výšce 2000 metrů, píše zpravodajský server swissinfo.ch (SWI). Na začátku podzimu se pak vracejí zpět.

Přidejte svůj názor

Švýcarské Alpy

Zemědělci mají proč hnát dobytek nahoru. Od června do počátku září vysokohorské pastviny nabízejí stovky různých druhů trav a bylin, zatímco louky v údolí jen několik desítek. Jestli to sýr vylepší, záleží na chuti konzumenta, nicméně odborníci dobře vědí, že alpský sýr je mnohem bohatší na omega-3 mastné kyseliny, a to svědčí zdraví. Švýcarské sdružení alpských zemědělců odhaduje, že produkce alpského sýra činí ročně asi 4000 tun.

Stěhování krav na letní byt podporuje švýcarská vláda, zemědělci dostávají každé léto na každou krávu subvenci asi 400 švýcarských franků (přes 9000 Kč).

Pohlednice s alpskými pastvinami se staly nedílnou součástí švýcarského dědictví. Chov skotu byl dominantní formou zemědělství v Alpách už ve 14. století. Zřejmě není náhodou, že způsob výroby tvrdého sýra, který umožnil jeho přepravu na velké vzdálenosti, pochází právě z tohoto období. Účelem subvencí je proto také tuto staletou tradici venkovského života zachovat a zabránit zalesnění pastvin.

Zemědělci dojí krávy dvakrát denně, za úsvitu a navečer, a po většinu dne se pak věnují výrobě sýra. Muži i ženy v průměru pracují 14 hodin denně, sedm dní v týdnu a dostávají za to jen 70 franků denně. Třetinu průměrného švýcarského platu.

Strávit léto na čerstvém horském vzduchu v Alpách, dojit krávy a vyrábět sýr je snem mnoha Švýcarů. Mezi účastníky pasteveckého rychlokurzu lze běžně najít lékaře, právníky i učitele. Jakmile však po těžkém létě v horách svedou dobytek do údolí, jen málo z nich se rozhodne si to za rok zopakovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zasahovala v albánské Tiraně proti protivládním demonstrantům

16.02.2019 18:39 Policie v Tiraně dnes použila slzný plyn proti účastníkům protivládní demonstrace poté, co se…

V Petrohradu se zřítila budova univerzity

16.02.2019 17:50 Aktualizováno Při dnešním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura…

Ruský soud poslal zadrženého investora Calveyho do vazby

16.02.2019 17:06 Moskevský soud dnes poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok…

Na Ukrajině opět vypukla střelba, jeden mrtvý

16.02.2019 12:16 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další dva utrpěli zranění v palbě proruských separatistů v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama