"Loupež století, sociální teror." Moskva se vzbouřila proti důchodové reformě

Moskva - Kolem 10.000 lidí se dnes sešlo v Moskvě na protestním mítinku proti plánované důchodové reformě. Akce zorganizovaná komunisty, kterou moskevská radnice povolila, byla namířena proti zvýšení důchodového věku, o němž jedná ruský parlament. Demonstrace byly dnes hlášeny i z dalších velkých ruských měst.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Rusko, Moskva

Ruská levice využila nepopulárního plánu Kremlu k mobilizaci svých stoupenců, která se částečně odrazila i v několika překvapivě úspěšných výsledcích nedávných komunálních voleb. V některých velkých městech komunisté posílili své postavení na radnici, úspěch zaznamenali jejich kandidáti i v gubernátorských volbách na Sibiři a na Dálném východě.

Vládní návrh důchodové reformy původně počítal se zvýšením hranice pro odchod do penze o osm let u žen a o pět let u mužů. Prezident Vladimir Putin, který před lety zvýšení důchodového věku vyloučil, po první vlně protestů navrhl, aby se důchodová hranice u žen zvýšila jen o pět let.

Návrh teď v parlamentu čeká druhé čtení, které by mělo přijít na řadu příští týden. Vzhledem k silnému parlamentnímu postavení vládní strany Jednotné Rusko je zřejmé, že reforma nakonec projde.

Komunističtí řečníci na dnešní demonstraci v Moskvě označovali vládní návrh za "zákon proti všem" a za "loupež století". Ujišťovali své stoupence, že neustoupí od svého návrhu na uspořádání celostátního referenda o důchodovém věku, které ovšem zatím naráží na procedurální problémy.

Moskevská demonstrace byla součástí celostátní protestní akce zorganizované pod heslem "Nedopusťme sociální teror státní moci proti jejímu vlastnímu lidu". K akci se přihlásili účastníci demonstrací v desítkách ruských měst, například v Novosibirsku, Rostově, Omsku, Astrachani nebo Irkutsku. Kreml protestní akce většinou toleruje, téměř všechny dnešní demonstrace podle ruských médií úřady povolily.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloval vrahy a napodobil masakr na Columbine. Kdo byl Vladislav Rosljakov…

17.10.2018 22:10 Aktualizováno Osmnáctiletý student Vladislav Rosljakov je strůjcem jednoho z největších novodobých masakrů na…

Poplach ve škole na Krymu nekončí: Policie objevila další výbušné zařízení

17.10.2018 21:45 Aktualizováno Ruská policie našla v osobních věcech krymského vraha Vladislava Rosljakova další výbušné zařízení…

Zmocněnec OSN de Mistura končí. Na Sýrii si několikrát vylámal zuby

17.10.2018 17:57 Aktualizováno Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura dnes oznámil, že ve funkci v listopadu skončí.…

Masová vražda na Krymu: Ruští politici hází vinu na Ukrajince, prý jsou…

17.10.2018 17:19 Vlivný ruský senátor obvinil Ukrajinu z možné odpovědnosti za střelbu a explozi ve škole v Kerči,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama