"Loupež století, sociální teror." Moskva se vzbouřila proti důchodové reformě

Moskva - Kolem 10.000 lidí se dnes sešlo v Moskvě na protestním mítinku proti plánované důchodové reformě. Akce zorganizovaná komunisty, kterou moskevská radnice povolila, byla namířena proti zvýšení důchodového věku, o němž jedná ruský parlament. Demonstrace byly dnes hlášeny i z dalších velkých ruských měst.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Rusko, Moskva
doporučujeme

Ruská levice využila nepopulárního plánu Kremlu k mobilizaci svých stoupenců, která se částečně odrazila i v několika překvapivě úspěšných výsledcích nedávných komunálních voleb. V některých velkých městech komunisté posílili své postavení na radnici, úspěch zaznamenali jejich kandidáti i v gubernátorských volbách na Sibiři a na Dálném východě.

Vládní návrh důchodové reformy původně počítal se zvýšením hranice pro odchod do penze o osm let u žen a o pět let u mužů. Prezident Vladimir Putin, který před lety zvýšení důchodového věku vyloučil, po první vlně protestů navrhl, aby se důchodová hranice u žen zvýšila jen o pět let.

Návrh teď v parlamentu čeká druhé čtení, které by mělo přijít na řadu příští týden. Vzhledem k silnému parlamentnímu postavení vládní strany Jednotné Rusko je zřejmé, že reforma nakonec projde.

Komunističtí řečníci na dnešní demonstraci v Moskvě označovali vládní návrh za "zákon proti všem" a za "loupež století". Ujišťovali své stoupence, že neustoupí od svého návrhu na uspořádání celostátního referenda o důchodovém věku, které ovšem zatím naráží na procedurální problémy.

Moskevská demonstrace byla součástí celostátní protestní akce zorganizované pod heslem "Nedopusťme sociální teror státní moci proti jejímu vlastnímu lidu". K akci se přihlásili účastníci demonstrací v desítkách ruských měst, například v Novosibirsku, Rostově, Omsku, Astrachani nebo Irkutsku. Kreml protestní akce většinou toleruje, téměř všechny dnešní demonstrace podle ruských médií úřady povolily.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladý Ukrajinec dostal v Rusku šest let natvrdo, dle soudu naváděl k…

22.03.2019 16:08 Aktualizováno Na šest let ve vězení poslal dnes ruský vojenský soud Ukrajince Pavla Hryba, který byl obviněn, že…

Trump zažehl novou krizi? Výrok o Golanech popudil Írán,Turecko, Rusko i EU

22.03.2019 14:36 Aktualizováno Několik států dnes označilo čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o syrských…

"Izrael nasadil smrtící prostředky." OSN odsoudila zabíjení Palestinců, ČR…

22.03.2019 14:23 Rada OSN pro lidská práva dnes schválila rezoluci odsuzující Izrael za "záměrné používání smrtících…

Vondráček se setkal s papežem. Přivezl dárky a pozval do do Česka

22.03.2019 13:29 Papež František dnes přijal předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten hlavu katolické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama