Komanda ruských agentů v Evropě? Novináři narazili na další podezřelá čísla pasů

Moskva - Ruští novináři objevili skupinu podezřelých Rusů, kterým úřady vystavily pasy s pořadovými čísly blízkými údajům v pasech Ruslana Boširova a Alexandra Petrova, údajných agentů ruské vojenské rozvědky a útočníků na bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v Británii. Petrohradský server Fontanka dnes napsal, že zjištěné osoby udávaly jako své bydliště adresu hlavní správy generálního štábu ruské armády, což je jiné označení pro vojenskou rozvědku GRU.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Alexandr Petrov a Ruslav Boširov

Boširov a Petrov podle britských vyšetřovatelů letos v březnu podnikli útok nervově paralytickým jedem na dvojitého agenta Skripala a jeho dceru v jihoanglickém Salisbury. Oba údajní útočníci popírají toto obvinění i tvrzení Londýna, že jsou agenty GRU. Jejich cestovní pasy se podle britských úřadů od sebe lišily jen poslední číslicí.

Další pasy s podobnými čísly jako v případě Boširova a Petrova, tedy vydané zhruba ve stejnou dobu, patří podle Fontanky osobám se jmény Krymskij, Andrejev, Potěmkin, Poljakov nebo Tarasov. Server zjistil, že tito lidé často cestovali do ciziny, a to vždy ve dvojicích.

Andrejev a Potěmkin podle Fontanky například přiletěli do srbské metropole Bělehradu před dvěma lety právě v době, kdy úřady sousední Černé Hory oznámily pokus o státní převrat. Kromě záznamu o jejich leteckých zájezdech se žádné údaje o jejich minulosti nepodařilo nalézt.

Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s ruským serverem The Insider nedávno objevila dalšího člověka s podobným číslem pasu jménem Eduard Širokov. Ukázalo se, že tento muž pracoval jako zástupce vojenského přidělence na ruském velvyslanectví ve Varšavě a v roce 2014 byl ze země vyhoštěn. Později se prý zapojil do přípravy převratu v Černé Hoře.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin varoval Ukrajinu před činy exprezidenta Saakašviliho

18.10.2018 19:17 Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval Ukrajinu, aby nešla ve stopách gruzínského exprezidenta…

Navalnyj přijal nabídku na televizní debatu s šéfem Národní gardy

18.10.2018 18:03 Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj přijal nabídku na souboj s velitelem ruské Národní gardy…

"Agresor prostě chcípne." Putin drsně mluvil o nasazení jaderných zbraní

18.10.2018 17:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Rusko použije své jaderné zbraně jedině v…

Putin: Islámský stát působí v Sýrii tam, kde jsou USA. Stovkám civilistů…

18.10.2018 16:08 Teroristická organizace Islámský stát (IS) rozšiřuje svou přítomnost v těch oblastech Sýrie, kterou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama