V ruském Ingušsku propukly nepokoje. Město je uzavřené, do ulic vyrazila garda

Moskva - Obyvatelé severokavkazského Ingušska na jihu Ruska se bouří proti dohodě o řešení územního sporu, která sousednímu Čečensku odevzdává část ingušského území. Informace o nepokojích v některých ingušských městech se dnes objevila v místních médiích. Kreml oznámil, že prezident Vladimir Putin situaci v neklidném regionu sleduje.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin

V ingušském správním středisku Magas se podle serveru Kavkaz.Realii konají protestní demonstrace, policie zasahuje obušky a zadržela několik lidí. Vjezdy do města byly uzavřeny, na pomoc strážcům pořádku byla povolána národní garda. Podobně napjatá situace je při ingušsko-čečenských hranicích. V ingušských městech Magas, Nazraň a Sunža úřady údajně odpojily internet.

Dohodu dnes v Magasu podepsali šéfové obou autonomních republik Ramzan Kadyrov a Junus-Bek Jevkurov. Smlouva odevzdává do čečenské správy asi 18 čtverečních kilometrů území v ingušské části Sunžského okresu, o který obě republiky vedou spor od rozpadu Sovětského svazu. Ingušsko má výměnou dostat jiné území v sousedním čečenském okresu.

Po zániku sovětské Čečensko-ingušské autonomní republiky v roce 1992 označily obě nově vzniklé republiky - Čečensko a Ingušsko - příhraniční sunžský region za své území. Dohoda o rozdělení oblasti byla uzavřena až v roce 2003.

Spor znovu propukl v letech 2012 a 2013, kdy Čečensko přijalo jednostranný zákon o připojení několika ingušských obcí. Smlouva, kterou Kadyrov a Jevkurov podepsali, má územní spor ukončit a administrativní hranici definitivně vymezit. Podle úřední zprávy jde o výměnu "dvou neobydlených území".

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že Putin je o situaci na severu Kavkazu informován. "Je tam jisté napětí, stanovit diagnózu je ale předčasné," řekl mluvčí.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trollka chtěla nabourat volby v USA? Obvinění rozlítilo ruského diplomata

20.10.2018 14:46 Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval Spojené státy za páteční…

Na místě pádu L-39 se našla část pilotova těla. Pátrání pokračuje

20.10.2018 14:12 Na místě zřícení ruského cvičného letounu L-39 Albatros v Azovském moři se našly části těla.…

Neziskovka Memorial má po letech utrum? Moskva zatrhla akci u sídla tajné…

20.10.2018 09:46 Moskevské úřady nepovolily nevládní organizaci Memorial uspořádat vzpomínku na oběti komunistického…

Je rozhodnuto. Makedonie se přejmenuje. Jaký bude nový název?

20.10.2018 01:07 Makedonský parlament dnes schválil ústavní změny zakotvující nový název státu. Na základě dohody s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama