V ruském Ingušsku propukly nepokoje. Město je uzavřené, do ulic vyrazila garda

Moskva - Obyvatelé severokavkazského Ingušska na jihu Ruska se bouří proti dohodě o řešení územního sporu, která sousednímu Čečensku odevzdává část ingušského území. Informace o nepokojích v některých ingušských městech se dnes objevila v místních médiích. Kreml oznámil, že prezident Vladimir Putin situaci v neklidném regionu sleduje.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin

V ingušském správním středisku Magas se podle serveru Kavkaz.Realii konají protestní demonstrace, policie zasahuje obušky a zadržela několik lidí. Vjezdy do města byly uzavřeny, na pomoc strážcům pořádku byla povolána národní garda. Podobně napjatá situace je při ingušsko-čečenských hranicích. V ingušských městech Magas, Nazraň a Sunža úřady údajně odpojily internet.

Dohodu dnes v Magasu podepsali šéfové obou autonomních republik Ramzan Kadyrov a Junus-Bek Jevkurov. Smlouva odevzdává do čečenské správy asi 18 čtverečních kilometrů území v ingušské části Sunžského okresu, o který obě republiky vedou spor od rozpadu Sovětského svazu. Ingušsko má výměnou dostat jiné území v sousedním čečenském okresu.

Po zániku sovětské Čečensko-ingušské autonomní republiky v roce 1992 označily obě nově vzniklé republiky - Čečensko a Ingušsko - příhraniční sunžský region za své území. Dohoda o rozdělení oblasti byla uzavřena až v roce 2003.

Spor znovu propukl v letech 2012 a 2013, kdy Čečensko přijalo jednostranný zákon o připojení několika ingušských obcí. Smlouva, kterou Kadyrov a Jevkurov podepsali, má územní spor ukončit a administrativní hranici definitivně vymezit. Podle úřední zprávy jde o výměnu "dvou neobydlených území".

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že Putin je o situaci na severu Kavkazu informován. "Je tam jisté napětí, stanovit diagnózu je ale předčasné," řekl mluvčí.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neviditelná raketa, která udeří kdekoliv na světě. Rusko vyvinulo děsivou…

16.02.2019 22:27 Aktualizováno Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik …

V Srbsku i Černé Hoře dnes demonstrovali proti prezidentům

16.02.2019 22:26 Také dnes se konala demonstrace v srbské metropoli Bělehradu, kde od počátku prosince vycházejí…

Policie zasahovala v albánské Tiraně proti protivládním demonstrantům

16.02.2019 18:39 Policie v Tiraně dnes použila slzný plyn proti účastníkům protivládní demonstrace poté, co se…

V Petrohradu se zřítila budova univerzity

16.02.2019 17:50 Aktualizováno Při dnešním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama