Babiš zmátl Evropu? Poprask v ruských médiích kvůli Česku, Ukrajina zuří

Když premiér Andrej Babiš před nedávnem prohlásil, že Česká republika nebude přijímat migranty, dalo se očekávat, že západní země se k tomu vyjádření postaví kriticky. Jen stěží by ale někdo tušil, že jeho slova vyvolají hádku mezi Ruskem a Ukrajinou.

Přidejte svůj názor 151 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Andrej Babiš se dlouhodobě staví proti přijímání migrantů ze zemí Blízkého východu. To stejné zopakoval na konci srpna po jednání se svým italským protějškem Giuseppem Contem. Tehdy uvedl, že Česko nepřijme žádného uprchlíka, který do Evropské unie připlul přes Středozemní moře, protože už přijímáme lidi z Ukrajiny.

Těmito slovy ale spustil lavinu v ruských médiích. Více či méně prestižní deníky jako  Izvestia, Russia Today, Sputnik, Komsomolskaya Pravda, Channel 5, Argumenty I Fakty a další totiž zveřejnily zprávy, v nichž tvrdí, že právě Ukrajina je důvodem, kvůli kterému Česko odmítá přijmout migranty.

Deníky uvedly, že do Česka míří podvodníci z Ukrajiny a Česká republika mnohým z nich poskytla útočiště, což je důvodem proto, proč odmítá přijmout migranty z dalších zemí.

To ale pobouřilo Ukrajinu, která se vyzvala Rusko, aby přestalo šířit fake news. Upozornil na to například list Kyiv Post. Tématu se následně více věnuje organizace Stop Fake, která uvedla, že podle BBC měla od roku 2017 Česká republika odmítat přijetí vše afrických migrantů.

Organizace také upozorňuje, že podle systému kvót EU mělo Česko udělit azyl 2 691 uprchlíkům, ale odmítlo tak učinit. "Oficiální údaje českého ministerstva vnitra ukazují, že k 31. 5. 2018 z 542 tisíc cizinců, kteří legálně pobývají v České republice, tvoří největší skupina Ukrajinci, 22,5 % konkrétně 122 tisíc. Slováci jsou druhou největší menšinou v České republice se 110 tisíci a s 36 tisíci obyvateli jsou na třetím místě Rusové," dodala organizace.

Uvedla také, že policie ČR za prvních šest měsíců roku 2018 zadržela 2 376 nelegálních přistěhovalců. Většina z nich ale nebyla z Afriky ani z Blízkého východu, nýbrž z Ukrajiny, Moldavska a Ruska.

Vstupte do diskuze (151)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úder ruských trollů? Moskva zkritizovala zprávu o vměšování do voleb v USA

18.12.2018 11:46 Kreml dnes reagoval odmítavě na informace o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských…

Zlom v léčbě Michaela Schumachera? Legendární pilot F1 byl odpojen od…

18.12.2018 10:37 29. prosince to bude už pět let od tragické nehody Michaela Schumnachera. Někdejší pilot Formule 1…

Putin brání ruskou justici: Není sadistická. Liberalizace nebude,…

18.12.2018 08:28 Ruský prezident Vladimir Putin jako "umělecké zveličení" odmítl výroky o "sadistických sklonech"…

V centru Moskvy uzavřou věznice, včetně nechvalně známé Butyrky

18.12.2018 08:19 Ruská vězeňská správa se rozhodla uzavřít nechvalně známou moskevskou vazební věznici Butyrka.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama