Nobelovu cenu za mír mají jezídka a lékař. Bojují proti znásilňování jako zbrani ve válkách

Oslo - Nobelovu cenu za mír pro rok 2018 získali konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor. Dvojice prestižní ocenění dostala za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách, upřesnil výbor.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nobelova cena
doporučujeme

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 216 osob a 115 organizací. Jednoznačného favorita letošní udílení nemělo.

"Oba laureáti zásadním způsobem přispěli k zaměření pozornosti na takové válečné zločiny a k boji proti nim," uvedl výbor ve zdůvodnění. "Denis Mukwege je pomocníkem, který zasvětil svůj život obraně těchto obětí. Nadja Muradová je svědkyní, která vypráví o zneužívání spáchaném na ní a ostatních. Oba svým způsobem pomohli zviditelnit válečné sexuální násilí, takže pachatelé mohou být hnáni k odpovědnosti za své počínání," uvedl dále Nobelův výbor.

Třiašedesátiletý Mukwege je gynekolog, který léčí oběti sexuálního násilí v Demokratické republice Kongo. Je také ředitelem nemocnice ve východokonžském městě Bukavu. V zařízení, které bylo otevřeno v roce 1999, přijme každoročně tisícovky žen. Mukwegeho se v roce 2012 pokusili zabít ozbrojenci a lékař musel dočasně svou zemi opustit.

Muradová, která se narodila v roce 1993, je známá jako bojovnice za lidská a ženská práva. Přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty z takzvaného Islámského státu (IS). Radikálové z IS ji zotročili v severoiráckém Mosulu v roce 2014. Zasazuje se rovněž o práva jezídů a uprchlíků.

Muradová tak je jednou z odhadovaných 3000 jezídských dívek a žen, které se staly obětí znásilňování a jiného zneužívání ze strany ozbrojenců IS. Po třech měsících se jí na několikátý pokus podařilo uprchnout a rozhodla se se svými hrůznými zážitky podělit s ostatními. Při útocích IS přišla celkem o 18 členů rodiny, včetně matky.

Oba dnes ocenění jsou mimo jiné držiteli Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou uděluje Evropský parlament. Mukwege ji obdržel v roce 2014 a Muradová v roce 2016. V témže roce Muradová získala také cenu Václava Havla za obranu lidských práv a pobývala i v Praze.

V loňském roce dostala Nobelovu cenu za mír Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Cenu si odnesla za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní.

Cena za mír je předposlední "nobelovkou", která se bude letos udělovat. Tento týden už byli oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku a chemii, v pondělí bude znám nositel letošní ceny za ekonomii.

Nobelova cena za literaturu letos udělena nebude, a to kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, která její držitele vybírá. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývající čtyři ve Stockholmu.

"Letošní Nobelova cena za mír zcela naplňuje kritéria, jež stanovil v závěti Alfred Nobel. Denis Mukwege a Nadja Muradová riskovali svou osobní bezpečnost odvážným bojem proti válečným zločinům a hledáním spravedlnosti pro oběti. Podporovali tak bratrství mezi národy naplňováním zásad mezinárodního práva," stojí také v textu Nobelova výboru.

Agentura Reuters připomíná, že dnešní ocenění následuje po roce, v němž bylo zneužívání žen v centru pozornosti na celém světě. Předsedkyně Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová však na novinářský dotaz, zda hnutí #metoo inspirovalo výběr letošních laureátů, odpověděla nejednoznačně.

"Metoo a válečné zločiny nejsou zcela totéž. Ale společné mají to, že vidí utrpení žen, zneužívání žen a že je důležité, aby se ženy oprostily od pojetí hanby s tím spojené a promluvily," řekla Reissová-Andersenová.

Oceněným už byly adresovány první gratulace. Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru napsal, že laureáti mají jeho "nejhlubší úctu za odvahu, soucítění a lidskost, které prokázali ve svém každodenním boji".

Německá kancléřka Angela Merkelová chová vůči oceněným "velkou úctu", řekl dnes mluvčí kancléřky Steffen Seibert. "Jsou to dva úžasní laureáti, oba svým způsobem reprezentují volání po lidskosti - uprostřed nepředstavitelných hrůz, které páchají lidé na jiných lidech," tlumočil mluvčí vzkaz kancléřky, která se údajně s Muradovou setkala v roce 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí 569 obětí COVID-19 za den, je to rekord. Johnson má stále…

02.04.2020 20:42 Aktualizováno V Británii zemřelo na nemoc COVID-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, čímž byl těsně…

Sophiina volba: Vybírejte, kdo přežije a kdo zemře, vyzvala lékaře asociace

02.04.2020 17:35 Podle nových pokynů vydaných britským lékařům může být pacientům s onemocněním COVID-19 odepřena…

COVID-19 rychle zamořuje Rusko. Putin prodloužil pracovní volno

02.04.2020 17:25 Aktualizováno V Rusku počet potvrzených výskytů koronavirové nákazy stoupl na 3548 poté, co dnes operativní štáb…

Johnson podlehl lavině kritiky. Slibuje "masivní" nárůst testování na…

02.04.2020 15:29 Britská konzervativní vláda v čele s premiérem Borisem Johnsonem čelí nevídané smršti kritiky po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy