Papež přijal rezignaci washingtonského arcibiskupa, byl zapleten do dvou skandálů

Papež František dnes přijal rezignaci kardinála Donalda Wuerla z pozice washingtonského arcibiskupa. Sedmasedmdesátiletý Wuerl je zapleten do dvou skandálů krytí zneužívání, uvedla agentura AP. Papež rezignaci přijal se zdráháním, washingtonský arcibiskup na ní trval. Wuerlovi zůstává titul kardinála, František jej požádal, aby do jmenování nového arcibiskupa úřad spravoval.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vatikán, ilustrační foto

Wuerl byl v letech 1988 až 2006 biskupem v Pittsburghu. Podle zprávy velké poroty z Pensylvánie zneužilo v tomto americkém státě za posledních 70 let kolem tří set kněží nejméně 1000 dětí. Wuerl z pozice pittsburského biskupa pomáhal některé z těchto kněží krýt, uvádí zpráva.

Washingtonský arcibiskup byl také obviněn z toho, že věděl o činech svého předchůdce, někdejšího kardinála Theodora McCarricka, který je obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých a dětí. Wuerl se hájí, že o ničem nevěděl.

McCarrick, dříve jeden z předních představitelů katolické církve v USA, v červenci rezignoval na členství ve sboru kardinálů.

Agentura AP také uvedla, že se už v roce 2000 dostaly do Vatikánu zprávy o stížnostech seminaristů na McCarricka, že je nutí, aby s ním spali. Dopis do Vatikánu s takovými obavami napsal v listopadu 2000 reverend Boniface Ramsay ze semináře v New Jersey. Přesto se McCarrick stal následují rok kardinálem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin přijede do Francie na oslavy konce první světové války

16.10.2018 19:29 Vladimir Putin příští měsíc přijede do Francie na oslavy 100. výročí konce války. Oznámil to dnes…

Na Ukrajině při manévrech NATO havarovala stíhačka Su-27, oba piloti…

16.10.2018 18:59 Aktualizováno Při společných manévrech ukrajinských vzdušných sil a letectva několika států NATO se dnes…

Arménský premiér Pašinjan rezignoval, země míří k předčasným volbám

16.10.2018 18:58 Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes v přímém televizním přenosu rezignoval, aby otevřel cestu k…

Sencov prý skončil na JIP, Rusko to popírá

16.10.2018 17:41 Ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov vězněný v Rusku má v důsledku hladovky nezvratně poškozené…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama