Papež přijal rezignaci washingtonského arcibiskupa, byl zapleten do dvou skandálů

Papež František dnes přijal rezignaci kardinála Donalda Wuerla z pozice washingtonského arcibiskupa. Sedmasedmdesátiletý Wuerl je zapleten do dvou skandálů krytí zneužívání, uvedla agentura AP. Papež rezignaci přijal se zdráháním, washingtonský arcibiskup na ní trval. Wuerlovi zůstává titul kardinála, František jej požádal, aby do jmenování nového arcibiskupa úřad spravoval.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vatikán, ilustrační foto

Wuerl byl v letech 1988 až 2006 biskupem v Pittsburghu. Podle zprávy velké poroty z Pensylvánie zneužilo v tomto americkém státě za posledních 70 let kolem tří set kněží nejméně 1000 dětí. Wuerl z pozice pittsburského biskupa pomáhal některé z těchto kněží krýt, uvádí zpráva.

Washingtonský arcibiskup byl také obviněn z toho, že věděl o činech svého předchůdce, někdejšího kardinála Theodora McCarricka, který je obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých a dětí. Wuerl se hájí, že o ničem nevěděl.

McCarrick, dříve jeden z předních představitelů katolické církve v USA, v červenci rezignoval na členství ve sboru kardinálů.

Agentura AP také uvedla, že se už v roce 2000 dostaly do Vatikánu zprávy o stížnostech seminaristů na McCarricka, že je nutí, aby s ním spali. Dopis do Vatikánu s takovými obavami napsal v listopadu 2000 reverend Boniface Ramsay ze semináře v New Jersey. Přesto se McCarrick stal následují rok kardinálem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Sypete nám sůl do ran!" Na Rusko se valí kritika kvůli letu MH 17

15.12.2018 00:01 "Dne 17. července 2014 jsem ztratil bratra, jeho ženu a jeho syna. Byli mezi 298 nevinnými oběťmi,…

Lukašenko se obul do Ruska. Obvinil ho z pokusu o anexi

14.12.2018 17:41 Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes neobvykle ostře obořil na Moskvu, kterou obvinil z…

Česko vydalo do Ruska podvodníka, z lidí vylákal přes miliardu rublů

14.12.2018 16:59 Česká republika vydala Rusku hledaného ruského občana Jevgenije Markova, který podle ruských…

Kosovo navzdory varování schválilo vznik armády. Hrozí válka?

14.12.2018 16:36 Aktualizováno Kosovský parlament dnes za bojkotu srbských poslanců schválil velkou většinou transformaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama