NATO vybuduje v Albánii novou leteckou základnu

V prostorách vysloužilé letecké základny v albánském městě Kuçova vznikne nová letecká základna NATO. Agentuře Reuters to dnes řekla albánská ministryně obrany Olta Xhaçkaová. Severoatlantická aliance podle ní utratí v počátečních fázích na její opravu více než 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun).

Přidejte svůj názor 6 komentářů

NATO

Bývalá letecká základna v tomto středoalbánském městečku dříve sloužila jako útočiště 224 stíhacích letounů MiG sovětské a čínské výroby. Stíhačky byly však v roce 2005 vyřazeny a na albánský vzdušný prostor od roku 2009 dohlíží sousední Itálie a Řecko.

"Základna je první stopou NATO na západním Balkáně, neboť přemění (město) Kuçova na první leteckou základnu NATO v regionu," uvedla Xhaçkaová. Dodala mimo jiné, že region tak nyní vstoupil do nezvratného procesu integrace do NATO.

Nová základna bude Severoatlantické alianci sloužit pro zajištění logistiky, vojenské tréninky a pro uložení zásob. Podle agentury Reuters zařízení oživí i místní ekonomiku.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří…

Vynálezce novičoku kvůli podezření z pedofilie přišel o práci

15.02.2019 22:47 Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci…

Invaze SSSR do Afghánistánu byla povinnost. Vojáci prokázali sílu ducha,…

15.02.2019 16:13 Kreml dnes potvrdil snahu rehabilitovat Sovětskou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979,…

Putin utrpěl zranění při souboji v judu. Dnes už hrál hokej, výsledek …

15.02.2019 16:02 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin si ve čtvrtek přivodil drobné zranění při sportovních aktivitách v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama