Jaderná válka všech proti všem? Nejsme bezbranní, tvrdí Gorbačov

NÁZOR – „Před třiceti lety jsem s (americkým) prezidentem Ronaldem Reaganem podepsal ve Washingtonu americko-sovětskou smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého dosahu,“ konstatuje úvodem svého komentáře pro server New York Times Michail Gorbačov. Bývalý generální tajemník ÚV KSSS připomíná, že šlo o první případ v historii, kdy došlo ke zničení hned dvou typů jaderných zbraní, přičemž soudí, že stávající záměr šéfa Bílého domu Donalda Trumpa smlouvu vypovědět je nejčerstvějším projevem militarizace světové politiky.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Michail Gorbačov

Ohromný úspěch je ohrožen

Podpis smlouvy o raketách středního a krátkého dosahu byl prvním krokem, na který v roce 1991 navázala dohoda START, kterou za Spojené státy signoval prezident Georg H. W. Bush, dále americko-ruská dohoda o radikálním omezení taktických jaderných zbraní a také smlouva New START podepsaná americkým a ruským prezidentem v roce 2010, rekapituluje Gorbačov. Přiznává, že na světě stále existuje mnoho atomových zbraní, ale americké a ruské arzenály představují jen zlomek těch, které obě země měly v dobách studené války.

Na konferenci o nešíření jaderných zbraní v roce 2015 USA a Rusko oznámily mezinárodnímu společenství, že vyřadily a z velké části zničily 85% svých někdejších arzenálů, poukazuje bývalý sovětský vůdce. Obává se, že dnes je tento ohromný úspěch, na který mohou být obě země pyšné, ohrožen.

Donald Trump minulý týden oznámil, že Spojené státy plánují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu odstoupit a opět tyto jaderné zbraně vyvíjet, konstatuje někdejší generální tajemník ÚV KSSS. Uvádí, že ačkoliv je tázán, zda cítí hořkost, když sleduje konec dohody, na níž tak usilovně pracoval, nebere otázku osobně, jelikož v sázce je mnohem víc.

Byly ohlášeny nové závody ve zbrojení. Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého dosahu není první obětí militarizace světové politiky,“ pokračuje Gorbačov. Připomíná, že v roce 2002 Spojené státy odstoupily od smlouvy o protiraketové obraně a letos od dohody o íránském jaderném programu, zatímco vojenské výdaje šplhají do astronomických výšin a nepřestávají růst.

Jako záminku pro odstoupení od smlouvy Spojené státy uvádějí údajné ruské porušování některých jejích ustanovení, připomíná někdejší komunistický politik. Dodává však, že Rusko vznáší podobné otázky vůči USA, zároveň navrhuje o problému jednat a nalézt vzájemně přijatelné řešení, avšak Washington se v posledních letech takové debatě vyhýbal.

Trump má jiné záměry

Myslím, že nyní je jasné proč,“ píše Gorbačov. Deklaruje, že při dostatku politické vůle by šlo vyřešit veškeré problémy provázející dodržování existujících smluv, ale v uplynulých dvou letech měl Donald Trump zcela jiný záměr, a to vyvázat Spojené státy z veškerých závazků a omezení týkajících se jaderných raket.

Spojené státy se ve skutečnosti chopily iniciativy a likvidují celý systém mezinárodních smluv a dohod, které slouží jako základ pro mír a bezpečnost po druhé světové válce, varuje bývalý sovětský prezident. Je přesvědčen, že ti, kdo věří, že budou těžit ze světa bez jakýchkoliv pravidel, se hluboce mýlí.

Ve válce všech proti všem nebude podle Gorbačova vítěze, především pokud tato válka bude jaderná. A takovou možnost nelze vyloučit, varuje bývalý generální tajemník ÚV KSSS. Doplňuje, že zahájení závodů ve zbrojení, mezinárodní napětí, nepřátelství a všeobecná nedůvěra toto riziko jen zvyšují.

Je příliš pozdě na návrat k dialogu a vyjednávání?“ ptá se Gorbačov. Sám nechce ztrácet naději, že Rusko zaujme pevný, ale vyvážený postoj a že američtí spojenci, po střízlivé úvaze, odmítnou poskytnout své území pro rozmístění nových amerických raket.

Někdejší sovětský politik doufá, že OSN, především její Rada bezpečnosti, převezme v souladu s Chartou OSN primární zodpovědnost za udržení mezinárodního míru a bezpečnosti a podnikne odpovědné kroky. Tváří v tvář tomuto naléhavému ohrožení míru nejsme bezbranní, konstatuje Gorbačov. Dodává, že ovšem nesmíme rezignovat a vzdát se.

Vstupte do diskuze (48)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgičtí kolaboranti s nacisty dostávají od Německa důchody. Platí jim…

21.02.2019 10:55 Belgičtí a britští důchodci, kteří kolaborovali s nacisty, stále dostávají německé důchody. Odhalil…

Ve Vatikánu začal summit o zneužívání. Církev by měla slyšet pláč…

21.02.2019 10:14 Papež František dnes ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické církve o…

Jsou ČR a Polsko skutečně proti imigraci? Známý komentátor si všiml…

21.02.2019 09:40 Dvojí volby na Ukrajině, prezidentské a parlamentní, může krom jiných faktorů výrazně ovlivnit…

Rusy už nezajímáme? Pouze klid před bouří. Rýsuje se aliance proti…

21.02.2019 09:13 Domácí i světová média nás drží v neustálé atmosféře strachu z Ruska a jeho hybridní války proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama