Teroristický útok v Rusku: Sídlem agentů FSB otřásla exploze, bombu přinesl 17letý mladík

Výbuch v sídle pobočky ruské tajné služby FSB v centru Archangelska na severu země způsobil sedmnáctiletý mladík, který do budovy dnes ráno přinesl výbušné zařízení a při jeho explozi zahynul. Oznámili to federální vyšetřovatelé, kteří případ vyšetřují jako teroristický útok. Totožnost pachatele ani jeho motivy dosud neoznámili. Exploze zranila tři pracovníky FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB. O událostech v Archangelsku byl informován prezident Vladimir Putin, uvedl mluvčí Kremlu.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Podle předběžných zjištění osoba, která vstoupila do budovy, vytáhla z tašky blíže neurčený předmět, který jí po určité době vybuchl v rukou a způsobil zranění neslučitelná se životem," oznámil ruský Národní protiteroristický výbor. Mluvčí archangelské správy FSB Jelizaveta Semušinová mezitím médiím potvrdila, že při explozi zahynul muž, který nepracoval u FSB.

Vyšetřovací výbor následně podle agentury TASS upřesnil, že výbuch způsobil sedmnáctiletý mladík, který při explozi přišel o život. Na sociálních sítích a v médiích se objevil snímek předpokládaného pachatele. Zdravotníci podle agentury Interfax dělali maximum, aby mladíka udrželi při životě, ale během poskytování první pomoci zraněný zemřel.

zdroj: YouTube

"Vybuchlo blíže neurčené výbušné zařízení. Tři (lidé) jsou v nemocnici. Totožnost mrtvého se zjišťuje. Zločin se odehrál uvnitř budovy," řekl novinářům místní gubernátor Igor Orlov. Informoval také o posílení bezpečnostních opatření na místech, kde dochází k větší koncentraci lidí, jakož i u státních a veřejných zařízení.

Sídlo FSB bylo po výbuchu evakuováno, doprava v okolí přerušena a agenti FSB a policisté prověřovali doklady všech kolemjdoucích.

Atentátník prý několik minut před útokem zveřejnil varování. "Soudruzi, teď v budově FSB v Archangelsku bude spáchán teroristický útok. Odpovědnost za něj beru na sebe. Příčiny jsou vám naprosto jasné," napsal na internetovém chatu podle serveru Newsru.com uživatel používající symboliku teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF), která svého času v Německu připravila o život tři desítky lidí. Dodal, že "FSB vyrábí případy a mučí lidi". Ostatní uživatelé chatu měli podle serveru dojem, že mají do činění s provokatérem.

Newsru.com dodal, že na sociálních sítích se objevil i snímek průkazu jednoho studenta, ale není jasné, zda jde o doklad patřící pachateli.

Média připomínají obdobný případ z dubna loňského roku, kdy během přestřelky v podatelně FSB v Chabarovsku tři lidé přišli o život. Útočník byl identifikován jako místní neonacista. Ještě před střelbou zabil instruktora nedalekého střeleckého klubu, kde se zmocnil zbraní. Při incidentu byl zabit jeden pracovník FSB, jeden návštěvník a také útočník. Tajná služba později upřesnila, že útočil osmnáctiletý mladík, který patřil k neonacistické skupině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Počet obětí koronaviru v Rusku překročil 200 tisíc

06.03.2021 16:59 Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím…

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama