Manévry NATO končí malérem: Norská fregata se srazila s tankerem, hrozí jí potopení

Při návratu z námořních manévrů NATO se dnes ráno srazila norská fregata s tankerem. Loď norského námořnictva KNM Helge Ingstad je nakloněná a podle odhadů hasičů jí hrozí potopení, uvedla agentura DPA.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Vlajka Norska

Fregata Helge Ingstad a tanker Solo TS plující pod maltskou vlajkou se srazily kolem čtvrté hodiny ranní před ropným terminálem Sture poblíž západonorského města Bergen. Příčina kolize není dosud známá. Podle hasičů válečnou loď drží na místě remorkér. V jejím trupu je díra, kterou se nepodařilo utěsnit.

"Po kolizi se ukázalo, že fregata Helge Ingstad je poškozena nad úrovní mořské hladiny i pod ní. Škody pod hladinou jsou takového rozsahu, že loď není stabilní," uvedl Sigurd Smith z velitelství norských námořních sil. 

zdroj: YouTube

"Bylo rozhodnuto, že plavidlo vyzdvihneme na pevninu. Břehy jsou v této oblasti ale poměrně strmé. Stále hrozí nebezpečí, že by loď mohla sklouznout zpátky do moře, naklonit se či potopit. Stále pracujeme na zajištění plavidla," dodal Smith. Na dnešní tiskové konferenci také řekl, že na palubě je munice. Norská pobřežní stráž uvedla, že na vodě je patrný únik paliva.

"Jsme teď ve fázi, kdy se snažíme plavidlo zajistit," uvedl velitel norského námořnictva Andreas Stensoenes. Remorkéry loď vytlačily do mělkých pobřežních vod, kde se loď nemůže plně potopit.

Při nehodě bylo lehce zraněno osm osob. Podle údajů norské záchranné služby se v době srážky na palubě fregaty nacházelo 137 lidí. Mluvčí norské tiskové agentury NTB uvedl, že všichni byli zachráněni. Tanker naložený surovou ropou byl poškozen jen mírně. Třiadvacetičlenné posádce tankeru se nic nestalo.

Loď Helge Ingstad o výtlaku 5290 tun byla zařazena do služby v roce 2009. Na délku měří 133 metrů. Na palubě nese vrtulník a je rovněž vybavena torpédy a raketami na obranu proti lodím a letadlům. Je jednou z pěti fregat třídy Fridtjof Nansen norského královského námořnictva, které jsou vybaveny americkým zbraňovým systémem Aegis a multifunkčním radarem SPY-1F.

Pětici fregat Norsko koupilo v letech 2006 až 2011 od španělského dodavatele, loděnice Navantia. Nákup, který zahrnoval také šest vrtulníků NH-90, vyšel na 19 miliard norských korun (52 miliard Kč). Odhadovaná cena fregaty Helge Ingstad se tedy pohybuje kolem čtyř miliard norských korun.

Norská největší ropná a plynárenská společnost Equinor, dříve známá jako Statoil, uvedla, že "z preventivních důvodů" přerušila veškerou činnost kolem terminálu Sture, kde se lodi srazily. Podle norského deníku Dagens Naeringsliv několik ropných plošin, které normálně pumpují ropu do terminálu Sture, přestalo surovinu dodávat. Podle Equinoru není jasné, kdy budou dodávky ropy obnoveny.

Vstupte do diskuze (59)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry Su-34 se srazily při cvičení, v oblasti panovala bouře

18.01.2019 21:54 Aktualizováno Na Dálném východě se dnes srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se…

Srbsko na rozcestí: Kosovo zruší cla, jinak budou volby

18.01.2019 21:09 Mezinárodní společenství a Evropa by měly sdělit, zda budou brzy zrušena cla uvalená Prištinou na…

Moskva varuje USA: Vaše zbraně rozpoutají zbrojení ve vesmíru

18.01.2019 20:01 Realizace nové americké strategie dalšího rozvoje protiraketové obrany nevyhnutelně povede k…

Teroristický útok v Oslo: Rus chtěl ubodat co nejvíc lidí, zraněná žena je…

18.01.2019 16:38 Norská policie dnes oznámila, že jako terorismus vyšetřuje útok nožem, který se stal ve čtvrtek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama