Ruští vojáci mají utrum na internetu. Nový zákon jim zakáže sdílet videa či souřadnice

Ruští poslanci dnes v prvním čtení přijali zákon, který zakáže příslušníkům ozbrojených sil sdílet na internetu a v sociálních médiích informace o sobě, stejně jako fotografie, videa či zeměpisné souřadnice. Oznámila to agentura Interfax a dodala, že jde o údaje umožňující odhalit příslušnost k ozbrojeným silám, činnost jednotek a místo jejich dislokace.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ruská armáda

V Rusku platí přísné tresty za vyzrazování vojenských a státních tajemství, ruští vojáci ale přesto často rozesílají po internetu citlivé informace. Projevilo se to údajně při sestřelení malajsijského dopravního letadla na východě Ukrajiny v létě 2014, kdy informace z otevřených zdrojů - mimo jiné právě ze sociálních sítí - shromažďovala nezávislá vyšetřovací skupina Bellingcat.

Z odpovědnosti za tragédii, která si vyžádala smrt 298 lidí, jsou na Ukrajině a na Západě obviňováni východoukrajinští separatisté. Ti zřejmě použili raketu země-vzduch, kterou dodala ruská armáda. Skupina Bellingcat na základě údajů ze sociálních sítí údajně přímo identifikovala ruské vojáky, kteří se na akci podíleli. Aktivitě ruských vojáků na sociálních sítích se podivil sám zakladatel Bellingcat Elliot Higgins.

"Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci," řekl při prezentaci výsledků vyšetřování.

Letoun společnosti Malaysia Airlines byl v létě 2014 sestřelen nad východní Ukrajinou, zahynulo všech 298 lidí na palubě, většina byli občané Nizozemska. Mezinárodní tým vyšetřovatelů letos v květnu dospěl k závěru, že letadlo na lince MH17 sestřelila ruská raketa. Moskva nadále jakoukoliv odpovědnost odmítá.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku se vrací komunismus? Rusové chtějí radikální změnu, tvrdí analytik

16.11.2018 00:01 "Ruskem obchází strašidlo, strašidlo komunismu," připomíná Andrej Kolesnikov úvodem svého komentáře…

Navalnyj "rozdrtil" Rusko ve Štrasburku: Věznění bylo politicky motivované…

15.11.2018 21:46 Aktualizováno Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes dospěl k závěru, že opakované zadržování lídra…

Nejstrašidelnější pokus v historii: Rhythm 0 ukázal skutečnou lidskou tvář

15.11.2018 20:41 Aktualizováno Srbská umělkyně Marina Abramovic se v 70. letech minulého století postarala o několik uměleckých…

Souboj raket: Americký THAAD drtí Rusové, jejich systém S-400 jde na dračku

15.11.2018 18:34 Aktualizováno Nejméně 13 států má zájem o koupi ruských systémů protivzdušné obrany S-400 místo obdobných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama