Ruští vojáci mají utrum na internetu. Nový zákon jim zakáže sdílet videa či souřadnice

Ruští poslanci dnes v prvním čtení přijali zákon, který zakáže příslušníkům ozbrojených sil sdílet na internetu a v sociálních médiích informace o sobě, stejně jako fotografie, videa či zeměpisné souřadnice. Oznámila to agentura Interfax a dodala, že jde o údaje umožňující odhalit příslušnost k ozbrojeným silám, činnost jednotek a místo jejich dislokace.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ruská armáda

V Rusku platí přísné tresty za vyzrazování vojenských a státních tajemství, ruští vojáci ale přesto často rozesílají po internetu citlivé informace. Projevilo se to údajně při sestřelení malajsijského dopravního letadla na východě Ukrajiny v létě 2014, kdy informace z otevřených zdrojů - mimo jiné právě ze sociálních sítí - shromažďovala nezávislá vyšetřovací skupina Bellingcat.

Z odpovědnosti za tragédii, která si vyžádala smrt 298 lidí, jsou na Ukrajině a na Západě obviňováni východoukrajinští separatisté. Ti zřejmě použili raketu země-vzduch, kterou dodala ruská armáda. Skupina Bellingcat na základě údajů ze sociálních sítí údajně přímo identifikovala ruské vojáky, kteří se na akci podíleli. Aktivitě ruských vojáků na sociálních sítích se podivil sám zakladatel Bellingcat Elliot Higgins.

"Věřte tomu nebo ne, ruská 53. protivzdušná brigáda má na sociálních sítích svou stránku, kam přispívají i vojáci," řekl při prezentaci výsledků vyšetřování.

Letoun společnosti Malaysia Airlines byl v létě 2014 sestřelen nad východní Ukrajinou, zahynulo všech 298 lidí na palubě, většina byli občané Nizozemska. Mezinárodní tým vyšetřovatelů letos v květnu dospěl k závěru, že letadlo na lince MH17 sestřelila ruská raketa. Moskva nadále jakoukoliv odpovědnost odmítá.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O propuštění německého novináře Sixe z Venezuely se zasadil Lavrov i…

19.03.2019 20:55 O propuštění německého novináře Billyho Sixe z venezuelského vězení se zasadil ruský ministr…

Agresivní migranti? V Jakutsku to vře kvůli znásilnění ženy

19.03.2019 19:58 Třistatisícový Jakutsk na východě Sibiře ochromily demonstrace proti údajným násilnostem migrantů…

1150. výročí smrti svatého Cyrila: ČR a SR posílají do Vatikánu velkou…

19.03.2019 16:51 Česko-slovenských oslav 1150. výročí smrti svatého Cyrila v Římě se zúčastní delegace České…

Dlouhý hon na balkánského řezníka: Tajemství kolem Karadžiče přetrvávají

19.03.2019 16:49 Aktualizováno Bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžić byl v roce 2016 odsouzen ke 40 letům vězení za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama