Rusko provokuje Západ? Britský prosovětský špion Philby má v Moskvě náměstí

Moskevské úřady pojmenovaly náměstí na jihozápadě ruského hlavního města po jednom z nejslavnějších špionů studené války. Brit Kim Philby po 30 let pracoval pro komunistický Sovětský svaz, kam se mu nakonec podařilo uprchnout - poté, co jako elitní pracovník britské tajné služby vyzradil sovětské KGB v letech 1933-1963 množství prvotřídních informací.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Kim Philby
doporučujeme

"Náměstí Kima Philbyho ve čtvrti Jaseněvo, ve které má sídlo ruská civilní rozvědka SVR, je ve skutečnosti spíše prolukou mezi několika rušnými výpadovkami než skutečným náměstím. Místo až dosud bylo bezejmenné," poznamenala agentura AFP, která o výnosu moskevského starosty Sergeje Sobjanina informovala.

Vytvoření náměstí pojmenovaném po někdejším dvojitém agentovi zapadá do období silného napětí mezi Ruskem a Británií, vyvolaného pokusem o otrávení někdejšího britského špiona v ruské tajné službě Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury. Londýn z travičství obviňuje dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU, Moskva to popírá.

Philby byl nejznámějším a nejefektivnějším ruským špehem z "cambridgeské pětky", která pro SSSR pracovala z přesvědčení. Když mu hrozilo odhalení, uprchl v lednu 1963 do Sovětského svazu. V moskevském exilu prožil čtvrt století, než v 76 letech podlehl srdečnímu selhání.

Philby zpřístupnil Sovětům například tajný plán na vyslání ozbrojených protikomunistických jednotek do Albánie nebo jim předal podrobné informace o britské tajné službě MI-6 a o americké CIA. Prozradil také identitu řady západních agentů v SSSR. Celkem Moskvě údajně předal na 18.000 tajných materiálů. V 70. letech navštívil Československo.

zdroj: YouTube

Philby byl po skonu v květnu 1988 jmenován Hrdinou Sovětského svazu a byl mu vystrojen velkolepý pohřeb. Na hřbitově dodnes leží po boku řady sovětských generálů. O Philbyho významu pro KGB svědčí i to, že ještě v roce 1990 vyšla v SSSR známka s jeho portrétem. V roce 2010 mu byla v Moskvě odhalena pamětní deska a loni šéf SVR Sergej Naryškin otevřel výstavu věnovanou tomuto slavnému špionu.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček komentuje výsledek voleb na Ukrajině. Co vzkázal Zelenskému?

22.04.2019 09:29 Prezidentské volby na Ukrajině ukázaly sílu občanské společnosti, hodnotí jednoznačné vítězství…

Severomakedonci si prezidenta nezvolili, druhé kolo bude dramatické

22.04.2019 07:54 Voliči v Severní Makedonii poslali do druhého kola prezidentských voleb kandidáta vládnoucí koalice…

POTVRZENO: Zelenskyj drtivě zvítězil nad Porošenkem

22.04.2019 04:51 V nedělních ukrajinských prezidentských volbách drtivě zvítězil politický nováček, herec a bavič…

"Je to borec!" Běžní Ukrajinci vkládají do Zelenského velké naděje,…

21.04.2019 22:02 Žádné speciální oslavy dnes večer v centru Kyjeva po ohlášeném vítězství herce Volodymyra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama