Průvan v Kremlu: Polovina členů Putinovy rady pro lidská práva dostane vyhazov

Kreml provede personální změny v radě pro lidská práva, která existuje při úřadu ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyměnit by mohl až polovinu členů, napsal dnes ruský list Vedomosti s odvoláním na zdroj z prezidentského úřadu. Opatření se může dotknout málo aktivních členů, ale i těch, kteří vedli spory s vlivnými vládními činiteli.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vladimir Putin, ruský prezident

"Úřad prezidenta v současné době jedná o nových kandidátech, jejichž seznam by měl být hotov v prosinci, následně bude předán prezidentovi," uvedl zdroj listu.

Noví členové by se měli zúčastnit tradičního setkání rady s prezidentem, které se obvykle koná na konci roku. Do nové sestavy se podle jejího šéfa Michaila Fedotova mohou dostat veřejně známé osobnosti, spisovatelé nebo novináři.

Někteří členové rady v minulosti vedli spory s ruskými vládními činiteli. Například šéf nevládní organizace Výbor proti mučení Igor Kaljapin, který se aktivně zasazuje za dodržování lidských práv na Kavkazu, se dostal do konfliktu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Na Kaljapina na návštěvě autonomního Čečenska házeli vejce a Kadyrov se pak odmítal účastnit zasedání rady v Grozném. Čečenskou pobočku Výboru proti mučení navíc neznámí pachatelé podpálili.

Sám Kaljapin již uvedl, že je jen malá pravděpodobnost, že se do nové sestavy prezidentské rady dostane. "Předpokládám, že existují lidé, kteří jsou nespokojeni s mou činností a zároveň jsou dostatečně vlivní. Když jsem mluvil o Kadyrovovi, nikdo mě nikdy nepřerušoval, ale označení 'člen rady' zřejmě odstraní, aby se vejce házela snáz," uvedl aktivista.

V současné době jsou členy prezidentské rady pro lidská práva jak stoupenci, tak kritici kremelské vlády. Od ostatních konzultačních orgánů se tak podle expertů odlišuje tím, že se na její činnosti mohou podílet rovněž aktivisté, kteří Kreml otevřeně kritizují a zároveň jsou uznávanými osobnostmi v oblasti lidských práv.

Podle politologa Alexeje Makarina se rada může ubírat dvěma směry: zůstat platformou, která upozorňuje na aktuální problém, anebo se stát orgánem, v němž není možné vyjádřit protichůdný názor.

"Nemůžeme říci, že rada dosahuje velkých úspěchů, ale může alespoň upozornit na hrubá porušení a poukázat na to, že existuje i jiný způsob jednání. Pokud tomu tak bude i nadále, znamená to, že vláda stále ještě potřebuje alternativní stanovisko a do určité míry je schopna ho přijmout," dodal Makarin.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry Su-34 se srazily při cvičení, v oblasti panovala bouře

18.01.2019 21:54 Aktualizováno Na Dálném východě se dnes srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se…

Srbsko na rozcestí: Kosovo zruší cla, jinak budou volby

18.01.2019 21:09 Mezinárodní společenství a Evropa by měly sdělit, zda budou brzy zrušena cla uvalená Prištinou na…

Moskva varuje USA: Vaše zbraně rozpoutají zbrojení ve vesmíru

18.01.2019 20:01 Realizace nové americké strategie dalšího rozvoje protiraketové obrany nevyhnutelně povede k…

Teroristický útok v Oslo: Rus chtěl ubodat co nejvíc lidí, zraněná žena je…

18.01.2019 16:38 Norská policie dnes oznámila, že jako terorismus vyšetřuje útok nožem, který se stal ve čtvrtek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama