Debakl v Moskvě. Dohoda o rozhovorech Kábulu s Tálibánem na stole není

Mezinárodní konference konaná dnes v Moskvě, jejímž cílem bylo pomoci se zprostředkováním mírových rozhovorů afghánské vlády s hnutím Tálibán, žádný posun nepřinesla. Její účastníci však označili za úspěch, že se jí zúčastnili zástupci obou stran a že bylo dohodnuto nové setkání ve stejném formátu. Vyplývá to z informací médií.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Od setkání v Moskvě se žádný "průlom" nečekal, v plánu nebylo ani zveřejnění závěrečného dokumentu. Hnutí Tálibán předem prohlásilo, že nechystá žádné oficiální kontakty s delegací z Kábulu a za cíl schůzky považuje "hledat mírové řešení afghánského problému a ukončit americkou okupaci" země.

Zástupci vlády podle agentury Reuters členům Tálibánu v Moskvě zopakovali nabídku prezidenta Ašrafa Ghaního vést mírová jednání bez jakýchkoli předběžných podmínek. "Diskutovali jsme s Tálibánem o přímých mírových rozhovorech a vyzvali jsme je, aby vybrali místo a čas," sdělil vedoucí vládní delegace Ašan Tahírí.

Jeho zástupce Azizulláh Muhammad agentuře TASS řekl, že během oběda vládní delegace krátce přímo hovořila se zástupci Tálibánu a že setkání proběhlo v "přátelské atmosféře".

Nicméně dohoda o přímých rozhovorech Kábulu s Tálibánem zatím na stole není. "K jejich zahájení je ještě třeba splnit řadu předběžných podmínek," dodal bez upřesnění Muhammad.

Zároveň ale sdělil, že bylo dosaženo dohody o novém setkání v tomto formátu. "Rusko už pozvalo naši delegaci, aby se zúčastnila. Termín uspořádání nové schůzky se bude teprve dojednávat," citoval TASS Muhammada.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize kolem Venezuely graduje: Rusko a Čína varovaly USA před vojenskou…

24.01.2019 13:39 Aktualizováno Rusko dnes varovalo Spojené státy před intervencí do Venezuely a kritizovalo Washington za to, že…

Exprezident Janukovyč shledán vinným z vlastizrady. Důkazy jsou dostatečné…

24.01.2019 10:40 Ukrajinský soud dnes shledal bývalého prezidenta Viktora Janukovyče vinným z vlastizrady a vedení…

Konec americké vojenské nadřazenosti? Státy vyhledávají ruské defenzivní…

24.01.2019 10:30 Rusko postupně a systematicky podrývá vojenskou dominanci USA. Klíčovým komponentem je…

Zkáza v Kerčském průlivu si vyžádala nejméně 14 mrtvých. Tankery stále hoří

23.01.2019 20:58 Dva tankery, jejichž požár v Kerčském průlivu mezi Krymem a ruskou pevninou v pondělí připravil o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama