Debakl v Moskvě. Dohoda o rozhovorech Kábulu s Tálibánem na stole není

Mezinárodní konference konaná dnes v Moskvě, jejímž cílem bylo pomoci se zprostředkováním mírových rozhovorů afghánské vlády s hnutím Tálibán, žádný posun nepřinesla. Její účastníci však označili za úspěch, že se jí zúčastnili zástupci obou stran a že bylo dohodnuto nové setkání ve stejném formátu. Vyplývá to z informací médií.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

Od setkání v Moskvě se žádný "průlom" nečekal, v plánu nebylo ani zveřejnění závěrečného dokumentu. Hnutí Tálibán předem prohlásilo, že nechystá žádné oficiální kontakty s delegací z Kábulu a za cíl schůzky považuje "hledat mírové řešení afghánského problému a ukončit americkou okupaci" země.

Zástupci vlády podle agentury Reuters členům Tálibánu v Moskvě zopakovali nabídku prezidenta Ašrafa Ghaního vést mírová jednání bez jakýchkoli předběžných podmínek. "Diskutovali jsme s Tálibánem o přímých mírových rozhovorech a vyzvali jsme je, aby vybrali místo a čas," sdělil vedoucí vládní delegace Ašan Tahírí.

Jeho zástupce Azizulláh Muhammad agentuře TASS řekl, že během oběda vládní delegace krátce přímo hovořila se zástupci Tálibánu a že setkání proběhlo v "přátelské atmosféře".

Nicméně dohoda o přímých rozhovorech Kábulu s Tálibánem zatím na stole není. "K jejich zahájení je ještě třeba splnit řadu předběžných podmínek," dodal bez upřesnění Muhammad.

Zároveň ale sdělil, že bylo dosaženo dohody o novém setkání v tomto formátu. "Rusko už pozvalo naši delegaci, aby se zúčastnila. Termín uspořádání nové schůzky se bude teprve dojednávat," citoval TASS Muhammada.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj? Nikdo netuší, co očekávat. Ukrajinští a ruští analytici se…

22.04.2019 14:56 Aktualizováno Populární ukrajinský herec Volodymyr Zelenskyj vyhrál prezidentské volby s drtivou převahou, což…

Zelenskyj dostává gratulace, Západ mu slibuje podporu. Rusko skřípe zuby

22.04.2019 14:53 Aktualizováno Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada…

Petříček komentuje výsledek voleb na Ukrajině. Co vzkázal Zelenskému?

22.04.2019 09:29 Prezidentské volby na Ukrajině ukázaly sílu občanské společnosti, hodnotí jednoznačné vítězství…

Severomakedonci si prezidenta nezvolili, druhé kolo bude dramatické

22.04.2019 07:54 Voliči v Severní Makedonii poslali do druhého kola prezidentských voleb kandidáta vládnoucí koalice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama