Ztroskotání norské fregaty? Bojová loď NATO doplatila na "neviditelnost"

Fregata norského námořnictva Helge Ingstad, která se ve čtvrtek ráno srazila s tankerem, měla vypnutý polohový systém. Pro ostatní lodě tak byla hůře viditelná, uvedla dnes agentura DPA. Válečná loď se vracela ze cvičení NATO Trident Juncture, když do ní poblíž ropného terminálu Sture narazil velký tanker Sola TS plující pod maltskou vlajkou.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Fragata Helge Ingstad

Mluvčí námořnictva Torill Herlandová řekla norskému deníku Bergens Tidende, že "žádná válečná loď na světě nemá AIS zapnutý". AIS je zkratka pro Automatický identifikační systém, který udává přesnou pozici lodě, její velikost, rychlost a jméno. Z tohoto důvodu ji ostatní lodě mohly lokalizovat jen pomocí klasického radaru. Fregaty typu Helge Instad jsou navíc konstruovány tak, aby byly na radaru viditelné co nejméně, byť nejde o klasickou "neviditelnou" loď, tedy s technologií stealth.

Loď byla těžce poškozena a dosedla na mělké dno fjordu blízko pobřeží. Norské ministerstvo obrany fregatu účetně hodnotí na 190 milionů eur (4,9 miliardy Kč).

Policie a státní komise pro havárie mají nyní za úkol zjistit, proč se moderní válečná loď s tankerem srazila. Internetový server Aldrimer.no dnes uvedl, že tanker i dispečink námořní dopravy fregatu před hrozící srážkou varovaly. Lodivod tankeru naloženého 625.000 litry ropy prý Helge Ingstad viděl. Posádka fregaty mu ale údajně odpověděla, že má vše pod kontrolou. Zdroje těchto informací si kvůli pokračujícímu policejnímu vyšetřování přály zůstat v anonymitě. Námořnictvo ani pobřežní stráž nechtěly tuto zprávu komentovat.

Záchranáři ted podle norského deníku Aftenposten pracují na tom, aby loď připoutali lany k pobřeží. Poté bude zbavena veškeré munice a paliva, vyzdvižena a následně odtažena do námořní základny Haakonsver vzdálené 34 kilometrů od místa havárie.

Norská ropná a plynárenská společnosti Equinor dnes obnovila provoz terminálu Sture, který ve čtvrtek z preventivních důvodů uzavřela. Předchozí zprávy o rozsáhlém znečištění pobřežních vod v důsledku kolize se nepotvrdily. Norská pobřežní správa uvedla, že z lodi uniklo jen menší množství paliva.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize kolem Venezuely graduje: Rusko a Čína varovaly USA před vojenskou…

24.01.2019 13:39 Aktualizováno Rusko dnes varovalo Spojené státy před intervencí do Venezuely a kritizovalo Washington za to, že…

Exprezident Janukovyč shledán vinným z vlastizrady. Důkazy jsou dostatečné…

24.01.2019 10:40 Ukrajinský soud dnes shledal bývalého prezidenta Viktora Janukovyče vinným z vlastizrady a vedení…

Konec americké vojenské nadřazenosti? Státy vyhledávají ruské defenzivní…

24.01.2019 10:30 Rusko postupně a systematicky podrývá vojenskou dominanci USA. Klíčovým komponentem je…

Zkáza v Kerčském průlivu si vyžádala nejméně 14 mrtvých. Tankery stále hoří

23.01.2019 20:58 Dva tankery, jejichž požár v Kerčském průlivu mezi Krymem a ruskou pevninou v pondělí připravil o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama