Rusko odtáhlo ukrajinské lodě do přístavu v Kerči, civilní doprava v průlivu obnovena

Ruské úřady dnes obnovily v Kerčském průlivu dopravu pro civilní plavidla. Podle agentury TASS to oznámil šéf krymských námořních přístavů Alexej Volkov. Pohyb v průlivu byl v neděli omezen poté, co ruské bezpečnostní složky zadržely v Černém moři tři ukrajinské lodě, které údajně nelegálně vpluly do ruských vod.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři jeho lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později informace o zadržení lodí u poloostrova Krym potvrdila. K jejich zastavení prý použila zbraně; zraněni přitom byli tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

Zástupce krymské pohraniční stráže Anton Lozovoj v neděli oznámil, že všechny tři zadržené lodě budou přesunuty do přístavu v Kerči. Podle zdrojů agentury Reuters byly lodě do přístavu dopraveny dnes ráno. Žádné z plavidel neneslo známky poškození.

Kyjev vyzval Moskvu k okamžitému propuštění ukrajinských lodí a námořníků. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes mimo jiné oznámil, že kvůli incidentu předloží parlamentu návrh na vyhlášení stanného práva v zemi. Do stavu pohotovosti byly podle generálního štábu také uvedeny veškeré ukrajinské ozbrojené síly.

Rusko v Kerčském průlivu postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym, otevřen byl letos v květnu. Podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře.

Porošenko má dnes o situaci v Černém moři jednat také s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a s představiteli zemí EU. Kvůli incidentu se rovněž sejde Rada bezpečnosti OSN.

Před ruským velvyslanectvím v ukrajinské metropoli se v neděli večer na protest proti zadržení plavidel sešla skupina demonstrantů. Před budovu položili papírové lodičky a pneumatiky a na pozemek velvyslanectví házeli světlice. Podle listu Ukrajinska pravda pak v noci na dnešek nedaleko budovy ruského velvyslanectví shořel automobil s poznávacími značkami ruské diplomatické mise. Policie incident prošetřuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladý rybář ulovil v Norsku "mimozemšťana"

17.09.2019 11:54 Aktualizováno Mladý norský rybář zažil šok, když se u pobřeží ostrova Andoya na severu Norska vydal na lov…

Chcete jet na Krym? Respektujte i ukrajinské zákony, nabádá Čechy…

17.09.2019 09:26 Nedávná návštěva skupiny Čechů na ukrajinském poloostrově Krym anektovaný Ruskem byla soukromá,…

Česká delegace na okupovaném Krymu? Ukrajina se ozvala

16.09.2019 20:14 Ukrajinská ambasáda v Praze dnes na svém webu vyzvala české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu…

Rusko si brousí zuby na Bělorusko? Chystá se vznik konfederace

16.09.2019 11:17 Rusko a Bělorusko se dohodly na jednotných daních, občanském zákoníku a dalších oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama