Provokace Ukrajiny, soptí Rusko kvůli kerčskému incidentu. Diplomat musí na kobereček

Ruské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo Ukrajinu, že úmyslně vyprovokovala incident mezi ruskými a ukrajinskými loděmi u Kerčského průlivu, a proto si ještě dnes předvolá ukrajinského chargé d´affaires. Uvedla to mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin dnes uvedl, že Kyjev se pokusí vyřešit konflikt v Kerčském průlivu mírovými prostředky, vyhrazuje si nicméně právo na sebeobranu. Zadržené ukrajinské námořníky pak označil za vojenské zajatce.

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Na ministerstvo zahraničí bude dnes předvolán ukrajinský chargé d´affaires kvůli agresivnímu a provokativnímu počínání ukrajinské strany," řekla mluvčí televizi Rossija 24.

zdroj: YouTube

"Je jasné, že je to provokace, promyšlená ohledně času, místa a podoby," řekl agentuře RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin. "Cíle jsou jasné: 'otřást' Ukrajinou vyhlášením stanného práva, zmobilizovat protiruské nálady na Západě a zpřísnit protiruské sankce," usoudil. "Je zjevné, že na tomto pozadí bude pro Porošenka snazší rozvinout předvolební kampaň," dodal.

Prezidentské volby na Ukrajině mají být v březnu příštího roku. V průzkumech veřejného mínění zatím vede šéfka opozice, bývalá premiérka Julija Tymošenková, která se podle těchto poznatků těší přibližně dvojnásobné podpoře voličů (v rozmezí 14 až 21 procent dotázaných) než nynější šéf státu. Značná část voličů je ale dosud nerozhodnutá.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři jeho lodě. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později informace o zadržení lodí u poloostrova Krym potvrdila. K jejich zastavení použila zbraně; zraněni prý byli tři ukrajinští námořníci. Ukrajinské velení mezitím uvedlo ozbrojené síly do plné pohotovosti. 

Vyhlášení stanného práva, které by na Ukrajině mělo platit po 60 dní, by podle agentury AP znemožnilo zahájení prezidentské volební kampaně, které je naplánováno na 30. prosince. Někteří poslanci proto obvinili Porošenka z pokusu ovlivnit blížící se prezidentské klání.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dnes v první reakci Kremlu označil incident s ukrajinskými loděmi za "velmi nebezpečnou provokaci, vyžadující zvláštní pozornost a zvláštní vyšetření". Incident "páchne volebními hrami", uvedl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Další dotazy novinářů mluvčí odkázal na ministerstvo zahraničí.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov incident připsal nebezpečnému manévrování ukrajinských vojenských plavidel v průlivu, ohrožujícímu podle něj běžnou plavbu. Šlo podle něj o "jednoznačnou provokaci" Kyjeva.

"Porušili klíčová ustanovení mezinárodního práva, nejen mořského, ale obecného mezinárodního práva, včetně charty OSN, včetně úmluvy o mořském právu z roku 1982 a další dokumenty, které vyžadují od všech států, aby respektovaly svrchovanost druhého státu," prohlásil ministr podle agentury RIA Novosti.

Podle Lavrova se za chystaným vyhlášením stanného práva skrývá snaha ukrajinského vedení odložit volby a udržet se u moci, přestože obyvatelstvo vnímá situaci čím dál hůře. Ministr vyzval Západ, aby pomohl přivést k rozumu ukrajinské politiky, kteří "se pokoušejí získat politické body válečnickou hysterii".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus dopadá na ženy a samoživitelky. Prestižní deník vyzývá k akci

12.07.2020 00:01 NÁZOR - Již několik měsíců veřejnost ví, že existuje propastný rozdíl v míře rizika, které nemoc…

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Související:

Právě se děje

Další zprávy