Špinavá Porošenkova hra? Putin zostra komentuje kerčský incident, chce mluvit s Trumpem

Ruský prezident Vladimir Putin označil nedělní incident v Kerčském průlivu za provokaci, zosnovanou před ukrajinskými prezidentskými volbami, a to možná přímo prezidentem Petrem Porošenkem. S americkým prezidentem Donaldem Trumpem se chce v Argentině na okraji summitu G20 setkat.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

"Pokud jde o incident v Černém moři, tak je to nepochybně provokace, zorganizovaná nynějším režimem - a domnívám se, že i stávajícím prezidentem - před prezidentskými volbami na Ukrajině v březnu příštího roku," prohlásil Putin na investičním fóru v Moskvě.

Dodal, že v předvolebních průzkumech se prezident Petro Porošenko "nalézá kdesi na páté příčce" a hrozí mu, že se nedostane ani do druhého kola, a tak musí "cosi udělat, aby vyostřil situaci a vytvořil soupeřům, hlavně z řad opozice, nepřekonatelné překážky", řekl podle agentury TASS.

Ruský prezident také pochválil pohraničníky, že zadržením ukrajinských narušitelů v Kerčském průlivu splnili svou povinnost: "Vojenské lodě vpadly do výsostných vod Ruské federace, neodpovídaly a nebylo jasné, co se chystají udělat. Jak měli pohraničníci jednat? Kdyby jednali jinak, všichni by skončili před soudem."

V neděli Rusové u Kerčského průlivu ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajali jejich posádku. Kvůli incidentu vyhlásila Ukrajina v deseti pohraničních a pobřežních oblastech válečný stav a prezident Trump dal v tisku najevo, že uvažuje o zrušení připravované schůzky s Putinem. "Doufám, že budu moci pohovořit s Trumpem v Argentině. Doufám, že můžeme jednat o překážkách obchodu. Trump obecně zastává pozitivní postoj," uvedl Putin podle agentury Reuters.

Opět se ohradil proti západním sankcím. Ty podle něj poškozují i své tvůrce. "Mívali jsme se zeměmi Evropské unie, naším největším obchodním partnerem, obrat 450 miliard dolarů. Teď je to podle mého odhadu 236 (miliard dolarů)," řekl. Uvedl také, že EU kvůli omezení obchodu s Ruskem přišla o 400.000 pracovních míst. "Cožpak to není rána pro ekonomiky států EU a pro lidi? Vždyť jde o rodiny, jejich příjmy, děti!" zdůraznil.

Německo očekává, že Rusko propustí zajaté Ukrajince

Berlín podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta situaci sleduje s velkými obavami a vyzývá ke zdrženlivosti a dialogu. "Jasné je, že očekáváme od Ruska, že zajatí námořníci budou propuštění, očekáváme také, že zadržené lodě budou Ruskem vráceny," poznamenal na adresu 24 Ukrajinců a trojice lodí. Za německou vládu také kritizoval, že se zajatci objevili v ruské televizi.

Německo nevidí žádný důvod, který by ospravedlňoval nasazení síly z ruské strany. O možných dalších sankcích vůči Rusku by podle Seiberta musela diskutovat celá Evropská unie. Hlavní je nyní podle Berlína zmírnit napětí.

Seibert také uvedl, že ani nynější napjatá situace mezi Ruskem a Ukrajinou nemění pohled Berlína na kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře spojit Rusko přímo s Německem, a obejít tak tradiční tranzitní země včetně Ukrajiny. Německo ho nadále podporuje, i když chce, aby Ukrajina i do budoucna hrála roli jako tranzitní země.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie objevila v úkrytu v autě osm migrantů

20.05.2019 18:29 Policie v Severní Makedonii při běžné hraniční kontrole na přechodu se Srbskem objevila osm…

Ukrajinský premiér Hrojsman ohlásil, že ve středu podá demisi

20.05.2019 17:39 Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman dnes před novináři oznámil, že ve středu po zasedání vlády…

Abchazský parlament odmítl odložit prezidentské volby

20.05.2019 17:35 Parlament v gruzínské separatistické provincii Abcházie dnes odmítl požadavek opozice odložit…

Ukrajinské strany uznaly Zelenského právo rozpustit parlament, některé to…

20.05.2019 15:48 Nejsilnější ukrajinská parlamentní strana Blok Petra Porošenka podle první reakce nehodlá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama