Gruzii povede žena: Prezidentkou bude Zurabišviliová, chce vyvážený vztah k Rusku a Západu

Novou hlavou gruzínského státu se po středečním druhém kole prezidentských voleb zřejmě stala nezávislá kandidátka Salome Zurabišviliová podporovaná vládní stranou Gruzínský sen. Po sečtení víc než 93 procent odevzdaných volebních lístků ji hlas odevzdalo 60 procent voličů, napsala agentura TASS.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Salome Zurabišviliová

Vzhledem k tomu, že v prvním kole, které se konalo 28. října, žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů, muselo se o nové hlavě státu rozhodnout v kole druhém. Do něj postoupili Zurabišviliová a Grigol Vašadze, za nímž stojí opoziční strana Sjednocené národní hnutí. Vašadze má ve druhém kole zatím 40 procent hlasů.

zdroj: YouTube

Zurabišviliová prosazuje vyvážený vztah země k Rusku a západním zemím, zatímco Vašadze hájí výrazně prozápadní politiku. Pravděpodobná vítězka voleb, narozená ve Francii, byla v roce 2004-2005 gruzínskou ministryní zahraničí.

Zurabišviliová se zřejmě stane první ženou v čele této jihokavkazské republiky. Podle jejích stoupenců je kandidátkou mezinárodního formátu. Kritici jí ale vyčítají, že mluví špatně gruzínsky, a také její údajně xenofobní výroky o národnostních menšinách nebo o tom, že si Gruzie v roce 2008 sama zavinila válku s Ruskem.

Platnost voleb v žádném případě nezávisí na limitu minimální účasti. Podle údajů ústřední volební komise přišlo k urnám přes 56 procent oprávněných voličů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrůzné činy církve: Záznamy o sexuálním zneužívání byly ničeny, prozradil…

23.02.2019 12:56 Aktualizováno Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání…

Která země má nejrychlejší hackery na světě? Výsledky vás možná překvapí

23.02.2019 11:31 Ruským státem podporovaní hackeři jsou nejrychlejší na světě. Tvrdí to americká kybernetická…

Šamani obětovali velbloudy "pro velikost Ruska", VIDEO vyvolalo pozdvižení

23.02.2019 08:24 Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, "aby…

Švýcar bojoval v Sýrii proti IS, soud ho potrestal

22.02.2019 20:10 Pokutu 500 švýcarských franků (11.300 korun) uložil dnes soud bývalému vojákovi švýcarské armády…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama