Kosovo poslalo EU a USA k šípku. "Celní msta" vůči Srbsku pokračuje

Předseda kosovské vlády Ramush Haradinaj dnes ultimativně odmítl výzvy Evropské komise i Spojených států, aby jeho kabinet zrušil stoprocentní zvýšení cla na dovoz srbského zboží. Podle médií řekl, že opatření bude platit, dokud Srbsko neuzná nezávislost Kosova.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajka Kosova
doporučujeme

"Toto opatření může zůstat v platnosti dlouho, dokud Srbsko neuzná Kosovo a nedosáhne se dohody mezi oběma státy," prohlásil Haradinaj v Prištině při setkání s kosovskými podnikateli. Stoprocentní zvýšení cla, přijaté minulý týden, zcela zastavilo srbský export do Kosova.

Zjevně jde o odvetu Prištiny za diplomatickou kampaň Bělehradu proti mezinárodnímu uznání Kosova. Jejím výsledkem bylo ustoupení desítky zemí od původního uznání nezávislosti bývalé jihosrbské provincie, ale také nepřijetí Kosova za člena Interpolu.

Stoprocentní zvýšení cla Priština zavedla současně i vůči Bosně kvůli bosenským Srbům, kteří se postarali o to, že ani Sarajevo nezávislost Kosova nepodpořilo.

Ke zrušení "celní msty" vyzvala prištinské úřady řada západních činitelů. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová krok Prištiny označila za jasné porušení pravidel Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). Členy tohoto uskupení jsou nyní Albánie, Moldavsko a státy někdejší Jugoslávie dosud nepřijaté do EU. K ukončení "obchodní války se Srbskem" nabádala Prištinu i německá kancléřka Angela Merkelová.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gruzii zachvátily protesty. Opozice volá po změně volebního systému

17.11.2019 16:55 S požadavkem předčasných parlamentních voleb dnes obsadily prostor kolem parlamentu v Tbilisi…

Rusko předá zadržované lodě Ukrajině v pondělí. Normandský summit zatím…

17.11.2019 15:34 Aktualizováno Rusko předá předá v pondělí Ukrajině tři její vojenské lodě zadržené loni v listopadu při incidentu…

Srbský prezident Vučić málem zemřel, lékaři ho zachránili na poslední…

17.11.2019 14:45 Život srbského prezidenta Alexandara Vučiče, který byl v pátek kvůli kardiovaskulárním problémům…

V Bělorusku se konají volby. Rituál jako z dob SSSR, tvrdí opozice

17.11.2019 12:03 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes oznámil, že bude kandidovat ve volbách hlavy státu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama