Počet teroristických útoků ve světě? Statistiky ukazují nový nebezpečný trend

Podle nové studie narůstá v Evropě a severní Americe pravicově motivovaný terorismus. Mezitím však celkové počty teroristických útoků i jejich obětí klesají. Hlavním důvodem jsou postupně se stabilizující situace v Iráku a Sýrii a snižující se kapacity Islámského státu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rozsáhlý teroristický útok v Londýně (3.6.2017)

Extrémně-pravicové skupiny a jednotlivci podle analýzy Global Terrorism Index zabily mezi lety 2014 a 2017 66 lidí. Jak informuje deník The Independent, jen za minulý rok takto zemřelo 17 lidí a bylo spácháno 47 útoků.

„Zaznamenali jsme skutečně výrazný nárůst extrémně-pravicového terorismu, především pak v posledních dvou letech,“ komentoval report jeden z jeho spoluautorů Tom Morgan. „Většinou útoky páchali osamocení útočníci s ultranacionalistickým či proti-muslimským světonázorem“.

Jen ve Velké Británii došlo k dvanácti útokům, při nichž jeden člověk zemřel a další lidé byli zranění. Podobně motivované akce proběhly podle této studie i ve Švédsku, Řecku nebo Francii. Zároveň však celosvětově poklesl počet obětí terorismu, mezi lety 2016 a 2017 o 27%.

Ještě výraznější jsou čísla pro samotný Irák, kde za stejné období zaznamenali pokles o 56%. To dávají autoři studie do souvislosti s postupným potlačením Islámského státu a zlepšením protiteroristických opatření.

Morgan nicméně upozorňuje, že mnozí členové této skupiny nyní hledají útočiště v jiných částech světa, především v subsaharské části Afriky a jihovýchodní Asii. „S pádem Islámské státu (IS) v Sýrii a Iráku je spojen problém tisíců zahraničních bojovníků. Ti se budou buď snažit dostat do Evropy a nebo budou přesměrováni jinam,“ dodal.

Podle zprávy klesající počet úspěšných útoků v Evropě dokládá, že „schopnost (IS) plánovat a koordinovat velké akce byla narušena a zvýšená bezpečnostní opatření fungují, přinejmenším v krátkodobé perspektivě.“

Terorismus je nicméně stále globálním problémem. V roce 2017 celkem 67 zemí zaznamenalo případ alespoň jednoho úmrtí v této souvislosti. 98 zemí pak zažilo minimálně jeden útok. Nejhůře na tom byly Sýrie, Irák, Afghánistán, Somálsko a Nigérie, které všechny utrpěly více jak 1000 obětí.

V Somálsku například došlo k bombovému útoku, připisovanému milicím Šabáb, při kterém zemřelo 587 civilistů. Na Sinajském poloostrově zase bojovníci hlásící se k Islámskému státu zabili při útoku na mešitu více jak 300 lidí. Šlo o vůbec nejhorší teroristický útok v moderních egyptských dějinách.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ultimátum Rusku? Musí propustit ukrajinské námořníky, jinak žádný summit s…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva…

EU prodloužila sankce proti Rusku. Pokrok v minských dohodách je nulový

13.12.2018 21:34 Aktualizováno Lídři zemí Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu jednomyslně shodli na dalším půlročním…

Ruska Butinová se před soudem v USA přiznala, chtěla proniknout do NRA

13.12.2018 19:23 Aktualizováno Ruska Marija Butinová zadržená ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA se přiznala, že…

Putin je největším bubákem dneška! Může za všechno

13.12.2018 19:22 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Ještě za socialismu koloval mezi lidem vtip: Stěžuje si pan Novák známému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama