Západ zradil. Na Ukrajině teď vládnou nacisté, spustil Lavrov

Za neonacistický režim, který se dostal k moci díky zradě Západu, označil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vládu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Zároveň varoval Ukrajinu, aby se nepokoušela o vojenskou provokaci na administrativní hranici s Krymem. Kyjev takovou provokaci podle Lavrova chystá v poslední prosincové dekádě. Tajemník ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu Oleksandr Turčynov vyjádření šéfa ruské diplomacie odmítl jako "blábolení".

Přidejte svůj názor 415 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Ukrajinský režim má "všechny rysy režimu nacistického a neonacistického", řekl Lavrov v rozhovoru pro rozhlasový kanál listu Komsomolskaja pravda. Dostal se podle ruského ministra k moci "díky tomu, že Západ zradil všechny normy mezinárodního práva a mezinárodního chování". Většina ukrajinského národa se chce "ostudného režimu" zbavit a přeje si návrat k normálním vztahům s Ruskem, konstatoval Lavrov.

Rusko ale s Ukrajinou nebojuje, "ani s ní bojovat nebudeme, to vám slibuji", řekl Lavrov posluchačům. S Kyjevem prý bojují ruskojazyční občané Ukrajiny, kteří žijí v Donbasu. Ministr tak zopakoval tvrzení Moskvy opakovaně popírané Kyjevem a jeho spojenci, že povstání separatistů na východě Ukrajiny Rusko vojensky nepodporuje.

Lavrov obvinil ukrajinské vedení, že v poslední dekádě chystá "vojenskou provokaci" na administrativní hranici mezi anektovaným Krymem a ukrajinským vnitrozemím, kterou Moskva po okupaci poloostrova vydává za státní hranici Ruské federace. Odpověď Ruska by podle Lavrova byla pádná.

"Je to naše země, naše hranice. Nedopustíme, aby se (Porošenko) jakkoli pokusil hájit své zájmy a porušovat práva, která obyvatelé Krymu obhájili v plném souladu s mezinárodním právem," řekl dále.

Lavrov nicméně naznačil, že "lidové republiky", které proruští vzbouřenci vyhlásili v Donbasu, Rusko oficiálně uznat nehodlá. "Chcete je uznat? A co dál? Ztratit zbytek Ukrajiny a nechat ji nacistům?" odpověděl ministr na dotaz ruských posluchačů, proč Moskva povstalecké "státy" neuznává.

"'Odhalení' šéfa ruské diplomacie o 'plánovaném útoku ukrajinské armády' a další pasáže o 'nacistickém' a 'neonacistickém režimu' lze komentovat jedinou větou. Udělám to jazykem srozumitelným Rusům: Je to blábolení šedé kobyly, pardon - šedého valacha," napsal Turčynov na facebooku v narážce na ruské přísloví, pocházející z ruského venkova, které postarší žvanily přirovnává k šedým kobylám, resp. k šedým valachům.

Vstupte do diskuze (415)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bombardování Jugoslávie i po 20 letech budí vášně, Havel schvaloval údery…

21.03.2019 07:59 Převážně Albánci obývané Kosovo, považované za kolébku srbského státu, se již koncem 80. let stalo…

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama