USA chtějí provést inspekci ruských raket Iskander. Zapomeňte, vzkazuje Moskva

Rusko neumožní Spojeným státům inspekci svého sporného raketového systému Novator 9M729, kvůli jehož vývoji a rozmístění chtějí Spojené státy ustoupit od smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) z roku 1987. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na dnešní prohlášení náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova.

Raketa Iskander-M
doporučujeme

"V tuto chvíli nemáme dojem, že by podobný krok byl opodstatněný z politického či technického hlediska," řekl dnes o inspekcích Rjabkov v rozhovoru v listě Kommersant.

Spojené státy jsou toho názoru, že Rusko závažným způsobem porušilo pravidla INF, když od poloviny minulého desetiletí vyvíjelo, testovalo a následně i rozmístilo systém označovaný jako Novator 9M729 nebo SSC-8.

Severoatlantická aliance tento měsíc stanovisko Washingtonu jednoznačně podpořila, ruský systém je podle NATO hrozbou pro evropskou bezpečnost.

zdroj: YouTube

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo začátkem prosince oznámil, že Spojené státy za 60 dní spustí půlroční "výpovědní lhůtu" smlouvy, pokud Rusko do té doby neuzná svou chybu a nezačne ověřitelným způsobem její ustanovení znovu plnit. Ruské ministerstvo zahraničí následně projevilo ochotu se Spojenými státy jednat o vzájemných inspekcích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku pokračovaly protesty, lékaři podpořili demonstranty

13.08.2020 18:11 Aktualizováno I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti…

V běloruské automobilce se bouří dělníci, část z nich stávkuje

13.08.2020 17:02 Zaměstnanci běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz dnes několik hodin…

Britská policie dostala po kauze novičok nové pravomoci

13.08.2020 15:27 Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s "aktivitami nepřátelských států", je to reakce na…

Rusko má stále více než 5000 případů nákazy koronavirem denně

13.08.2020 10:25 Rusko dnes oznámilo 5057 nových případů nákazy koronavirem a 124 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama