Stydíte se za Vagnerovu soukromou armádu? Putin dostal nepříjemný dotaz, takto odpověděl

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že soukromé vojenské společnosti mohou působit kdekoliv na světě, pokud neporušují ruské zákony - a to je případně věc prokuratury. Ruští žoldnéři už byli podle médií nasazeni v Donbasu na východě Ukrajiny, v Sýrii a naposledy ve Středoafrické republice a Libyi.

Vladimir Putin
doporučujeme

Putin reagoval na dotaz, zda popírá, anebo se stydí za existenci Vagnerovy soukromé vojenské společnosti miliardáře Jevgenije Prigožina, přezdívaného "Putinův kuchař" podle někdejšího byznysu s dodávkami stravy armádě. "Všichni moji kuchaři jsou z federální ochranky, jiné nemám, aby bylo jasno," ohradil se Putin.

Zdůraznil, že působení Vagnerovy společnosti a dalších se musí odehrávat v rámci zákona. Jinak by se tím měla zabývat generální prokuratura. Putindodal, že například by bylo možné zakázat soukromé bezpečnostní služby, ale je třeba mít na vědomí, že v této oblasti pracuje milion lidí.

Za velkou tragédii prezident označil červencové zabití tří novinářů ve Středoafrické republice, kam se vypravili pátrat po působení Vagnerovy společnosti. Upozornil však, že tito žurnalisté "přijeli do Afriky bez vyrozumění úřadů jako turisté" a podle dostupných údajů je zabili místní bojůvky. Vyšetřování patrně pokračuje, ale věrohodné údaje chybějí. "Doufám, že se jednou dozvíme, co se tam stalo," řekl Putin.

Ve Středoafrické republice se od roku 2013 odehrává občanská válka mezi náboženskými i etnickými skupinami. Centrální vláda je slabá. O vliv v zemi bohaté na nerostné suroviny se přetahují Francie a Rusko. Na zemi je od roku 2013 uvaleno embargo OSN na dovoz zbraní.

V prosinci 2017 ale Kreml získal výjimku a od té doby předal centrální vládě vojenské vybavení a do země poslal i své vojenské instruktory. Francii byla výjimka z embarga udělena o tři měsíce později.

V zemi podle zpravodajského serveru BBC působí také příslušníci ruské soukromé společnosti, známé též jako Vagnerova armáda. Ruská oficiální místa se od těchto jednotek oficiálně distancují, nijak ale proti nim nezasahují. Podle agentury Reuters se v případě Středoafrické republiky jedná o nejvýznamnější vojenský průnik Ruska na černý kontinent za poslední desetiletí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama