Rusko si došlápne na BBC. Odveta za obvinění televize RT, přiznává cenzorský úřad

Ruský úřad pro kontrolu médií Roskomnadzor dnes oznámil, že zahajuje kontrolu internetových zdrojů britské společnosti BBC a kanálu BBC World News, zda dodržují ruské zákony. Na svém webu připustil, že jde o odvetný krok za to, že britský úřad pro regulaci médií Ofcom ve čtvrtek obvinil ruskou televizi RT, že letos porušila pravidla nestrannosti.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Roskomnadzor zahajuje kontrolní opatření vůči kanálu BBC World News, vysílaném na území Ruské federace, a také vůči zdrojům BBC na internetu ohledně souladu zveřejňovaných materiálů s ruskými zákony," uvedl ve své zprávě ruský cenzurní a dozorový orgán.

Vysvětlil přitom, že jde o opatření, k němuž přistoupil "v souvislosti se situací spojenou s rozhodnutím britského regulátora Ofcom, podle něhož kanál RT porušil pravidla vysílání".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS v souvislosti s oznámením Roskomnadzoru řekl, že "k BBC se za dlouhou dobu nahromadilo mnoho otázek, pokud jde o tendenční zpravodajství o řadě událostí". To se podle něj týká "konkrétních materiálů... se zpravodajstvím o událostech spojených s Ruskou federací, se zpravodajstvím o tom, co se děje v Sýrii a v Rusku".

Ofcom ve čtvrtek konstatoval, že televize RT se v březnu a dubnu dopustila sedmi přestupků, jež představují "závažné selhání při dodržování britských vysílacích pravidel". Úřad proto nyní zvažuje zavedení sankcí vůči této televizní stanici. Mohlo by k nim patřit i odebrání vysílacích práv RT v Británii.

Ofcom začal ruskou televizi vyšetřovat v polovině dubna. Reagoval na stížnosti diváků i vlastní monitoring média v době, kdy se vztahy mezi Londýnem a Moskvou začaly zhoršovat kvůli útoku na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury.

Rusko v odvetě začalo kvůli možné zaujatosti analyzovat zpravodajství britských médií působících na ruském území, formální vyšetřování ale zatím zahájeno nebylo.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama