Na co se chystá Rusko v roce 2019: volby na Ukrajině, masivní manévry v Arktidě a odchod Merkelové

Následující rok bude pro Rusko představovat značnou výzvu, tvrdí experti oslovení serverem Moscow Times. Syrská válka se chýlí k neodvratnému konci a Rusko bude muset najít řešení pro mnohé problémy s ní spojené. Na Ukrajině dojde k prezidentským a parlamentním volbám, které mohou pro Rusko dopadnout jakkoliv, i příznivě.

Ruská vlajka

Rusko-americké nepřátelství s největší pravděpodobností bude v následujícím roce pokračovat tak jako doposud. Rusko bude pokračovat ve svých snahách zabezpečit mezinárodní veto na řadu akcí uskutečňovaných USA a nahradit jimi spravovaný řád na takový, ve kterém bude mít větší prostor a moc. Stále taktéž budou využívat Trumpovy politické nezkušenosti a impulsivnosti. Ovládnutí Sněmovny reprezentantů USA Demokratickou stranou představuje i přes zjevný protiruský étos Demokratů jistou výhodu v tom, že Trump bude mít zřejmě problémy s financováním amerického jaderného arzenálu, tvrdí politický komentátor Vladimir Frolov.

Rusko taktéž bude pokračovat v získávání evropských, vysoce postavených politiků na svoji stranu s cílem snížit hospodářské sankce namířené na něj kvůli Ukrajině. Zatím se mu daří ovlivňovat postavy spíše na okraji politického spektra, jako je německá pravicová Alternativa für Deutschland či levicová Die Linke. Odchod německé kancléřky Angely Merkelové z vedení CDU pro něj však nepředstavuje příležitost k získání nového hlasu. Naopak, představuje to pro něj signifikantní ztrátu, protože Merkelová měla s Putinem složitý, ale v jádru poměrně pragmatický vztah, tvrdí Elena Chernenková z ruského nezávislého deníku Kommersant. Nynější velící hlasy v Německu jsou vůči Rusku výrazněji kritičtější.

Co se týče Ukrajiny, Rusko se bude nepochybně výrazně pokoušet zasáhnout do prezidentských voleb v březnu a parlamentních voleb v říjnu. Zatímco je velice nepravděpodobné, že by Ruskem preferovaný kandidát se stal prezidentem, v případě parlamentních voleb mohou Ruskem podporované strany dosáhnout jistého výsledku, upozorňuje Andrew Wilson, profesor ukrajinských studií a výzkumník Evropského koncilu zahraničních záležitostí. Rusko by se mohlo pokusit vyvolat jisté napětí s cílem změnit politickou situaci podle jeho představ, je však vysoce nepravděpodobné, že to bude mít podobu vytvoření nové vojenské fronty.

Rok 2019 může být konečným rokem vyhlášení konce syrské války. Pro Rusko to však může být v mnoha ohledech Pyrrhovo vítězství. Jím podporovaný režim Bašára Al-Asada bude pravděpodobněji hůře kontrolovatelný a méně ochotný k nezbytným politickým reformám, jak nebude ohrožován nepřáteli, poukazuje Yuri Barmin z státem podporovaného Ruského koncilu mezinárodních věcí. Rusko bude muset v roce 2019 najít způsob, jak donutit Asada jednat podle jeho not, získat pro něj mezinárodní pomoc na obnovu Sýrie a zabránit půtkám mezi Íránem a Izraelem, případně i Íránem a Tureckem.

Rusko bude v roce 2019 nepochybně pokračovat ve svých dalších dlouhodobějších strategických aktivitách. Nedávné zprávy o působení vojenských žoldáků v Africe dávají tušit, že Rusko vnímá kontinent jako důležitou oblast pro prosazení svého vlivu. Nicméně, Rusko zde střetává s Čínou a jejími obrovskými ekonomickými investicemi. Rusko tak bude muset vyřešit palčivou otázku, co může nabídnout africkým národům, aby bylo považována za věrohodného a perspektivního partnera.

Vzhledem k pokračování amerických i evropských sankcí bude zřejmě pokračovat namlouvání Ruska a Číny, symbolicky stvrzené na nedávném masivním ruském vojenském cvičení Východ 2018, kterého se zúčastnily i čínští vojáci. Nicméně, mezi Čínou a Ruskem může dojít k jistým třenicím ohledně vzrůstajícího vojenského vlivu Číny v bývalých sovětských republikách ve Střední Asii.  Bezpečnost v této oblasti je záležitost, kterou si Rusko nárokuje pro sebe a čínské vměšování zde nese s velkou nelibostí. Vzhledem k moci Číny a jejich společnému nepříteli v podobě USA však Rusko možná pragmaticky akceptuje i vojenskou dominanci Číny jako akceptovalo její ekonomickou dominanci.

S Čínou se Rusko zřejmě střetne i ohledně vymezení pole působnosti v arktických vodách. Rusko by zde rádo hrálo dominantní roli a investice do arktické infrastruktury a ekonomiky jsou pro něj naprostou prioritou. Zároveň se jedná oblast podstatnou vojenského hlediska. Rusko zde chystá masivní vojenské cvičení Tserk 2019.a připravuje se na posílení své vojenské přítomnosti v regionu. Podle Timora Makhutova z Ruského koncilu mezinárodních věcí však západní novináři obviňují Rusko z militarizace oblasti, jediná vojenská přítomnost Ruska je pouze v přístavech Arkhangelsk a Murmansk.

Vláda příští rok počítá s růstem platů, ale ne o inflaci, uvedl Stanjura

26.06.2022 14:44 Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o…

Počasí pro příští týden: Tropy mohou na některých místech přetrvat až do…

26.06.2022 06:30 Už dnes mají teploty v Česku opět překročit třicítku, s tropickým počasím je třeba počítat i v…

SPD navrhla zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

Rusko nejspíš po půlnoci zbankrotuje. Co bude následovat?

25.06.2022 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti,…

Kyjev zasáhly ruské rakety. Jednoho člověka zabily, dalších šest zranily

26.06.2022 21:53 Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

Kyjev zasáhly rakety, jeden člověk zemřel

26.06.2022 21:53 Aktualizováno Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

Británie a Francie chtějí poskytnout Kyjevu další podporu

26.06.2022 21:50 Britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes shodli, že válka na…

Putin se chystá na první zahraniční cestu od začátku války na Ukrajině

26.06.2022 17:50 Ruský prezident Vladimir Putin se chystá příští týden navštívit Tádžikistán a Turkmenistán,…

Střelec z Osla odmítá vypovídat, vyšetřování přesto pokračuje

26.06.2022 16:48 Muž zadržený po sobotní střelbě u gay baru v centru Osla opakovaně odmítá vypovídat. Policie chtěla…

Johnson chce posílit jednotný postoj Západu proti Rusku

26.06.2022 15:12 Aktualizováno Jednotný postoj Západu proti Rusku a jeho invazi na Ukrajinu je nehledě na hospodářské dopady…

G7 míří k zákazu dovozu zlata z Ruska, připojit se může i EU

26.06.2022 13:31 Aktualizováno Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi…

Šojgu navštívil ruské jednotky na Ukrajině, uvedla Moskva

26.06.2022 09:55 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes navštívil velitelská stanoviště ruské armády na okupované…

Rusko posílá na Ukrajinu své učitele, mění se školní osnovy

26.06.2022 09:22 Rusko se chystá do ovládnutých míst na Ukrajině vyslat své učitele. Napsal o tom ruský server Lenta…

Britský premiér Johnson chce být ve funkci do poloviny příští dekády

26.06.2022 07:54 Britský premiér Boris Johnson v sobotu v závěru své návštěvy Rwandy prohlásil, že aktivně uvažuje o…

Rusové dobyli Severodoněck, Ukrajinci se stáhli k Lysyčansku

25.06.2022 20:40 Aktualizováno Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských…

Související:

Právě se děje

reklama