Utrum pro salafisty? Němci chtějí dostat financování mešit pod kontrolu

Německá vláda chce dostat pod kontrolu financování mešit na svém území, především těch radikálních, které dostávají peníze ze států v oblasti Perského zálivu. Podle mluvčího ministerstva zahraničí vede Německo nyní jednání hned s několika zeměmi, aby zvýšilo transparentnost financování muslimských modliteben. Už od loňského roku funguje v této oblasti spolupráce s Kuvajtem.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mešita, ilustrační foto.
doporučujeme

"Kuvajtská vláda se snaží důkladně prověřovat financování projektů v Německu," uvedl mluvčí Christofer Burger. O podobné spolupráci jedná podle něj Berlín nyní s "celou řadou dalších států". O které země se konkrétně jedná, ale Burger odmítl říci.

Už před vyjádřením ministerstva zahraničí informovaly televizní stanice NDR a WDR a list Süddeutsche Zeitung, že se německá vláda snaží přimět některé blízkovýchodní státy včetně Saúdské Arábie, aby přistoupily na spolupráci tajných služeb při prověřování odesílatelů a příjemců finančních prostředků na provoz německých mešit.

Německé ministerstvo vnitra by chtělo dosáhnout co možná největší nezávislosti německých mešit na financích ze zahraničí. V listopadu vyzval ministr vnitra Horst Seehofer muslimskou obec, aby se od peněz ze zahraničí úplně odstřihla. V uplynulých dnech se v Německu debatovalo také o zavedení daně, kterou by platili muslimové a která by umožnila domácí financování provozu mešit. Vzniknout by mohla po vzoru církevní daně, kterou v Německu platí křesťané.

Cílem německých snah je především omezit financování salafistů, tedy přívrženců radikálního výkladu islámu. Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) jich pobývalo v loňském roce na území Německa celkem 10.800.

Velkou roli ve financování německých mešit hraje dlouhodobě Turecko. Vlivná německá muslimská organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků, je pod kontrolou tureckého úřadu pro náboženské otázky Diyanet, jenž vysílá a platí imámy v 900 německých mešitách.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Britská vláda eviduje dalších 176 úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:25 Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za 24 hodin vzrostla o 176 mrtvých, informovala vláda…

Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

04.06.2020 19:12 Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie…

V Rusku se nakazilo za minulý den víc lidí než o den dříve

04.06.2020 10:57 V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy