Sedm mrtvých a desítky pohřešovaných. Na Uralu vybuchl panelák, na místo přiletěl i Putin

Nejméně sedm mrtvých si vyžádala dnešní exploze v obytném domě v Magnitogorsku na Uralu na předělu evropského a asijského Ruska; výbuch nejpíš zavinil plyn. Sedm lidi se podle agentury Interfax podařilo vyprostit z trosek živé a úřady stále nevědí o osudu asi čtyř desítek obyvatel domu. První bilance neštěstí uváděla až 79 nezvěstných. Místo neštěstí navštívil prezident Vladimir Putin, který vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Výbuch, oheň

Po výbuchu se zhroutila část desetipodlažního domu. Pátrání v troskách pokračuje. Na místě panuje více než dvacetistupňový mráz a v noci má teplota klesnout na minus 27 stupňů Celsia, uvedla agentura TASS.

Záchranáři, kteří trosky prohledávají, během večera nalezli další tři těla, čímž se bilance mrtvých zvýšila nejméně na sedm. "Našli jsme tři těla, ale nemůžeme je vyprostit," řekl ministr pro mimořádné situace Jevgenij Ziničev. "Pracujeme opatrně, protože hrozí, že se budova zhroutí," uvedl.

"Předpokládá se, že pod troskami může být 36 až 40 lidí," uvedl Ziničev na poradě s Putinem. "Bohužel, včetně sedmi dětí," poznamenal podle agentury TASS gubernátor Čeljabinské oblasti Boris Dubrovskij.

Putin v Magnitogorsku navštívil krizový štáb a nařídil vytvořit zvláštní vládní komisi pro likvidaci následků neštěstí v čele s ministrem pro mimořádné situace. V gubernátorově doprovodu si také prohlédl zřícený dům. Do uralského města vzápětí přiletěl i šéf federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin, aby osobně dohlédl na průběh vyšetřování.

Po výbuchu v paneláku se pohřešují desítky lidí (0:28) | zdroj: YouTube

Pětici hospitalizovaných raněných, včetně dvou dětí, mezitím navštívila ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová, která se na místo neštěstí vydala na Putinův pokyn spolu s ministrem Ziničevem. Skvorcovová později ve státní televizi prohlásila, že s nastupující nocí se naděje na přežití případných zavalených značně snižuje.

V Magnitogorsku, který má více než 415.000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Dubrovskij stav nouze.

Po pohřešovaných pátrá v troskách na 1400 záchranářů. Ti také evakuovali obyvatele bytů ze sousedních vchodů, kterým zřejmě rovněž hrozí zhroucení.

Výbuchy plynu jsou v Rusku dosti běžné. Obvykle souvisí s nedbalostí a nedodržováním předpisů nebo s chabou údržbou, poznamenala agentura AP.

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Putin hovoří o nukleárním ozbrojováním víc než všichni američtí prezidenti…

20.03.2019 14:37 Ruský prezident Vladimir Putin během svého tradičního projevu pro federálního shromáždění ostře…

Rozzuření demonstranti vtrhli do srbské televize. V kauze dnes došlo k…

20.03.2019 13:41 Bělehradský soud zrušil nedělní rozsudek nad pěti demonstranty, kterým byli odsouzeni k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama