Politický otřes na Slovensku? Přišla reakce na Ficovu kandidaturu do ÚS

Bývalý slovenský premiér Robert Fico včera oznámil, že se chce stát ústavním soudcem. Dnes svou iniciativu podpořil odesláním motivačního dopisu. Zástupce nejsilnější opoziční strany věří v brzký konec Smeru, další politici se obávají toho, že Ficova strana chce do svých rukou koncentrovat ještě větší moc.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Robert Fico.

Ve zmíněném dopise Fico tvrdí, že od začátku své profesní kariéry se orientoval na oblast lidských práv a svobod, přitom vyzdvihuje svou publikační činnost a zastupování Slovenska před Evropským soudem pro lidská práva, kde působil v letech 1994 až 2000. V prosinci 1999 pak založil stranu Smer, jejímž je od té doby předsedou.

Následovaly velké politické úspěchy, které Fica dvakrát vynesly do pozice předsedy slovenské vlády, na což vzpomíná i v motivačním dopise. „Jako předseda vlády jsem rázně prosazoval dodržování ústavních principů, důkazem toho je široká úroveň demokracie ve Slovenské republice a akceptování plurality názorů,“ píše Fico.

Největší důraz chce klást na obraz Slovenska jako sociálně a ekologicky orientované trhové ekonomiky. „Tuto charakteristiku míním prosazovat při případném výkonu funkce soudce Ústavního soudu Slovenské republiky,“ dodává bývalý premiér.

O možné Ficově kandidatuře na post ústavního soudce se na Slovensku spekulovalo už loni. Podle politologa Tomáše Koziaka se tento krok dá interpretovat jen jediným způsobem. Fico chce prý odejít z politiky.

Podle některých zástupců opozice může Ficův konec v politice znamenat i konec Smeru. „Znamená to, že konec Smeru je už blízko, protože jeho hlavní protagonisté opouštějí potápějící se loď,“ konstatuje předseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Naopak členové Smeru Fica podporují, Martin Glváč si jej dokáže představit i jako předsedu Ústavního soudu.

Poslankyně strany OľaNO Veronika Remišová považuje Ficovu kandidaturu za snahu Smeru ovládnout bez ohledu na slovenské zájmy i nezávislé státní instituce. „Snaha Roberta Fica ucházet se o místo soudce Ústavního soudu je důkazem, že ztratil veškeré zábrany a soudnost,“ dodává Remišová.

„Robert Fico je absolutně nevhodný kandidát na ústavního soudce kvůli všemu, co spáchal jako politik, ale i jako právník. Neváží si demokracie ani ústavy, občanská i politická práva občanů jsou mu lhostejné. Na Ústavním soudu nemá co pohledávat,“ říká Sulík.

Servítky si nebral ani nezařazený poslanec Zsolt Simon, podle jeho názoru je Fico de facto stále premiérem. „Naši zemi dotáhl do stavu, kdy se vraždí novináři. Korupce a klientelizmus přerostly do nevídaných rozměrů. Takový člověk má dozorovat ústavní řád? Robert Fico nemá mít žádnou, ale opravdu žádnou imunitu, až skončí v politice,“ vzkázal někdejší ministr zemědělství.

Slovenská národní rada musí hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament by měl tentokrát zvolit 18 kandidátů, z nichž prezident vybere devět nových soudců.

Hlava státu pak rozhodne i o novém šéfovi ústavního soudu, protože současné předsedkyni Ivettě Macejkové rovněž vyprší 12leté funkční období. Mandát však letos končí i prezidentovi Andreji Kiskovi, přičemž opětovnou kandidaturu odmítl.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry Su-34 se srazily při cvičení, v oblasti panovala bouře

18.01.2019 21:54 Aktualizováno Na Dálném východě se dnes srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se…

Srbsko na rozcestí: Kosovo zruší cla, jinak budou volby

18.01.2019 21:09 Mezinárodní společenství a Evropa by měly sdělit, zda budou brzy zrušena cla uvalená Prištinou na…

Moskva varuje USA: Vaše zbraně rozpoutají zbrojení ve vesmíru

18.01.2019 20:01 Realizace nové americké strategie dalšího rozvoje protiraketové obrany nevyhnutelně povede k…

Teroristický útok v Oslo: Rus chtěl ubodat co nejvíc lidí, zraněná žena je…

18.01.2019 16:38 Norská policie dnes oznámila, že jako terorismus vyšetřuje útok nožem, který se stal ve čtvrtek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama