Putin udělí Vučičovi kontroverzní řád, srbský prezident je terčem kritiky a posměchu

Ruský prezident Vladimir Putin při své návštěvě Bělehradu příští týden vyznamená svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče řádem Alexandra Něvského. Jde o kontroverzní vyznamenání, protože mezi jeho nositeli je řada politiků, kteří jsou známí porušováním demokratických principů ve svých zemích, připomněl internetový portál BalkanInsight.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Aleksandar Vučić se tak dostane do společnosti prezidentů států, jako je Turkmenistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán a Bělorusko. Například režim v Turkmenistánu lidskoprávní organizace Human Rights Watch označuje za mimořádně represivní.

Ruský prezident podepsal dekret o ocenění Vučiče začátkem tohoto týdne. Řád mu udělil za "velký osobní přínos pro rozvoj mnohostranné spolupráce s Ruskou federací". Obvykle se uděluje za mimořádné osobní výsledky při budování ruského státu, za roky poctivé práce ve veřejném sektoru a za dobré výsledky při výkonu úřadu.

Podle BalkanInsight Putinovo rozhodnutí vyvolalo v Srbsku diskuse o významu ocenění i o tom, v jaké společnosti se Vučić ocitl. "Řád Alexandra Něvského ... je především určen pro zasloužilé státní činitele za 20 let práce.

Putin se Vučičovi vysmál a pohrdá jím - oprávněně," napsal na twitteru někdejší šéf srbské diplomacie Vuk Jeremić. Putin řád osobně předá Vučičovi během své cesty do Srbska 17. ledna.

Představitelé srbského veřejného života z rukou ruského prezidenta dostávají spíše Řád přátelství, nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince. Mezi jeho nositele patří například nacionalista a bývalý prezident Tomislav Nikolić nebo filmař a hudebník Emir Kusturica, nacionalista, který se řadí mezi vášnivé příznivce Ruska.

Bělehrad sice usiluje o zapojení do evropských struktur, zejména do Evropské unie, chce ale zůstat vojensky neutrální a nestojí o členství v NATO. Patří mezi dlouholeté spojence Moskvy na Balkáně.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron přijal pozvání Putina, příští rok pojede do Moskvy oslavit konec…

18.07.2019 17:01 Francouzský prezident Emmanuel Macron přijal pozvání šéfa Kremlu Vladimira Putina k účasti na…

Výměna zajatců se zadrhla, Rusko a Ukrajina mají zmatky v seznamech

18.07.2019 16:03 Rusko a Ukrajina se navzdory optimistickým očekáváním stále rozcházejí v názoru na formát výměny…

Rusko chce obnovit kuřárny na letištích, poslanec zpražil Žirinovského

18.07.2019 07:25 Ruští poslanci schválili v prvním čtení návrh zákona, který má vrátit na ruská letiště kuřárny pro…

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas

17.07.2019 21:08 Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama