Putin udělí Vučičovi kontroverzní řád, srbský prezident je terčem kritiky a posměchu

Ruský prezident Vladimir Putin při své návštěvě Bělehradu příští týden vyznamená svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče řádem Alexandra Něvského. Jde o kontroverzní vyznamenání, protože mezi jeho nositeli je řada politiků, kteří jsou známí porušováním demokratických principů ve svých zemích, připomněl internetový portál BalkanInsight.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)

Aleksandar Vučić se tak dostane do společnosti prezidentů států, jako je Turkmenistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán a Bělorusko. Například režim v Turkmenistánu lidskoprávní organizace Human Rights Watch označuje za mimořádně represivní.

Ruský prezident podepsal dekret o ocenění Vučiče začátkem tohoto týdne. Řád mu udělil za "velký osobní přínos pro rozvoj mnohostranné spolupráce s Ruskou federací". Obvykle se uděluje za mimořádné osobní výsledky při budování ruského státu, za roky poctivé práce ve veřejném sektoru a za dobré výsledky při výkonu úřadu.

Podle BalkanInsight Putinovo rozhodnutí vyvolalo v Srbsku diskuse o významu ocenění i o tom, v jaké společnosti se Vučić ocitl. "Řád Alexandra Něvského ... je především určen pro zasloužilé státní činitele za 20 let práce.

Putin se Vučičovi vysmál a pohrdá jím - oprávněně," napsal na twitteru někdejší šéf srbské diplomacie Vuk Jeremić. Putin řád osobně předá Vučičovi během své cesty do Srbska 17. ledna.

Představitelé srbského veřejného života z rukou ruského prezidenta dostávají spíše Řád přátelství, nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince. Mezi jeho nositele patří například nacionalista a bývalý prezident Tomislav Nikolić nebo filmař a hudebník Emir Kusturica, nacionalista, který se řadí mezi vášnivé příznivce Ruska.

Bělehrad sice usiluje o zapojení do evropských struktur, zejména do Evropské unie, chce ale zůstat vojensky neutrální a nestojí o členství v NATO. Patří mezi dlouholeté spojence Moskvy na Balkáně.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Petrohradu se zřítila budova univerzity, pod troskami jsou lidé

16.02.2019 17:07 Kolem 21 lidí může být uvězněno pod troskami univerzitní budovy, která se dnes zčásti zřítila v…

Ruský soud poslal zadrženého investora Calveyho do vazby

16.02.2019 17:06 Moskevský soud dnes poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok…

Na Ukrajině opět vypukla střelba, jeden mrtvý

16.02.2019 12:16 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další dva utrpěli zranění v palbě proruských separatistů v…

Neviditelná raketa, která udeří kdekoliv na světě. Rusko vyvinulo děsivou…

16.02.2019 09:54 Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama