Rusko by letos mohlo předat Ukrajině zajaté námořníky. Co za to bude chtít?

Moskva by letos mohla předat Kyjevu 24 ukrajinských námořníků, které ruské bezpečnostní složky zajaly loni v listopadu u Kerčského průlivu. S odvoláním na vysoce postavené ruské diplomaty o tom dnes informoval deník Izvestija. Ukrajinské námořníky, které chce Rusko postavit před soud, by podle listu mohli po vynesení rozsudku vyměnit za Rusy vězněné na Ukrajině.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sergej Lavrov
doporučujeme

Incident z 25. listopadu, kdy ruské síly zabavily v Černém moři tři ukrajinské lodě a zajaly 24 námořníků, znovu zvýšil napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Kyjev událost označil za ruskou agresi, zatímco Moskva hovoří o flagrantní provokaci druhé strany.

Kreml již dříve odmítl výzvy Kyjeva, Spojených států i Evropské unie, aby námořníky propustil. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ale připustil, že Moskva je ochotna o jejich osudu jednat poté, co s nimi skončí soudní proces.

Ruští činitelé to odůvodňují tím, že námořníci nejsou válečnými zajatci, jak tvrdí Kyjev. Jejich předání bez soudního procesu by tak odporovalo ruským zákonům.

Výměna zajatých námořníků se podle ruských činitelů přesto může uskutečnit nejdříve po ukrajinských prezidentských volbách, které se mají konat 31. března.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko loni v prosinci oznámil, že Kyjev nabídne k výměně za ukrajinské námořníky někoho z více než 300 Rusů odsouzených na Ukrajině za protistátní činnost.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská pomoc Madurovi? Dvě letadla údajně dopravila do Venezuely vojáky a…

25.03.2019 18:06 Aktualizováno Dvě ruská vojenská letadla dopravila do Venezuely stovku vojáků a 35 tun materiálu v rámci …

Týden do prezidentských voleb na Ukrajině: Komik Zelenskyj v průzkumech…

25.03.2019 16:46 Ukrajinský komik Volodymyr Zelenskyj, který v populárním televizním seriálu hraje fiktivního…

Stala se AfD proimigrantskou stranou? Založila skupinu Noví Němci, tvoří…

25.03.2019 16:46 Německá protiimgrantská strana Alternativa pro Německo (AfD) se rozhodla k nečekanému kroku.…

Údajný ukrajinský agent přeběhl k Rusům, viní Kyjev z terorismu

25.03.2019 14:10 Aktualizováno Moskva týden před prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb prezentovala novinářům údajného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama