Londýn se připravuje na nejhorší. Na rozkaz budou v případě tvrdého brexitu čekat vojáci i policisté

Británie se připravuje na možný tvrdý brexit všemi možnými způsoby. Vláda je připravena nasadit několik tisíc vojáků, policie se zase obává možných problémů v obchodech. Nedostatek jistých druhů zboží v regálech by totiž mohl na přechodnou dobu dramaticky zvýšit počet zákazníků. Ministr zahraničí Jeremy Hunt zároveň opět připustil, že k brexitu vůbec nemusí dojít.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto.

Britská policie radí prodejcům, aby zvážili navýšení počtu členů ostrahy jednotlivých obchodů. Obávají se, že hrozící brexit bez dohody může vést k výraznému zvýšení počtu zákazníků, kteří v obavě z možného nedostatku potravin či dalších výrobků vezmou regály útokem. Londýnská metropolitní policie to potvrdila ve vyjádření pro americkou CNN.

Ve vyjádření naopak není ani jedno slovo o možném rabování. Policie vydala toto doporučení, aby minimalizovala požadavky na zásah policistů kvůli velkému davu nebo frontě v obchodech. Řetězce se na možný brexit bez dohody v předstihu připravují už teď.

Ředitel britského Tesca David Lewis tento týden oznámil, že společnost pracuje na vytvoření rezervních zásob potravin, které nepodléhají zkáze, především konzervovaného jídla. „V případě této eventuality bude největší výzvou zajištění čerstvého jídla, které nemůžete naskladnit předem,“ dodal.

„Vždy jsme byli nadšeni, že tu není žádný problém na hranicích, vždyť polovinu spotřebovaného čerstvého jídla Velká Británie importuje ze zahraničí,“ tvrdí Lewis. V roce 2017 pocházelo z ostatních zemí Evropské unie 30 % jídla, které strávili Britové.

Na možné problémy se začala připravovat i britská vláda, do stavu pohotovosti již uvedla na 3 a půl tisíce vojáků. Ve skladech rovněž nařídila uvolnit dostatek místo pro potřebné zásoby léků a dalších zdravotních a hygienických potřeb. Už v prosinci se ministři shodli, že pro případ tvrdého brexitu je třeba mít po ruce připravený pohotovostní plán.

Naopak nemilou zprávou pro vládu je, že bankovní ústavy vyvedly ze země aktiva v hodnotě přesahující 800 miliard liber.

Na tvrdý brexit se připravuje i česká vláda, která v pondělí schválila návrh zákona, který upravuje vztahy mezi ČR a Velkou Británií. Předpis má zajistit Britům reciproční zacházení s ohledem na britské garance směrem k evropským občanům, kteří budou v době brexitu pobývat v Británii. Ti mohou podle tamní vlády automaticky v zemi pobývat a pracovat až do 31. prosince 2020.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt však dnes ve vysílání BBC Radio opět připustil možnost, že Velká Británie Evropskou unii neopustí, a to v případě, že premiérka Theresa Mayová prohraje úterní parlamentní hlasování o dohodě. Hunt řekl, že totiž nemusí existovat žádné další možnosti, jak brexit uskutečnit. Takový výsledke by však výrazně poškodil důvěru těch, kteří pro odchod hlasovali.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry Su-34 se srazily při cvičení, v oblasti panovala bouře

18.01.2019 21:54 Aktualizováno Na Dálném východě se dnes srazily dva ruské stíhací bombardéry Su-34. Obě dvoučlenné posádky se…

Srbsko na rozcestí: Kosovo zruší cla, jinak budou volby

18.01.2019 21:09 Mezinárodní společenství a Evropa by měly sdělit, zda budou brzy zrušena cla uvalená Prištinou na…

Moskva varuje USA: Vaše zbraně rozpoutají zbrojení ve vesmíru

18.01.2019 20:01 Realizace nové americké strategie dalšího rozvoje protiraketové obrany nevyhnutelně povede k…

Teroristický útok v Oslo: Rus chtěl ubodat co nejvíc lidí, zraněná žena je…

18.01.2019 16:38 Norská policie dnes oznámila, že jako terorismus vyšetřuje útok nožem, který se stal ve čtvrtek v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama