Medveděv na odpis? Popularita ruské vlády klesá, většina lidí je pro demisi

Souběžně s poklesem popularity prezidenta Vladimira Putina se v Rusku výrazně propadla i obliba vlády premiéra Dmitrije Medveděva. Potvrdil to průzkum nezávislé ruské sociologické služby Levada, o němž dnes informovala agentura Interfax. Loni v prosinci se pro rezignaci vlády vyslovilo 53 procent dotázaných. Poprvé od roku 2012 tak žádá demisi kabinetu nadpoloviční většina Rusů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Dmitrij Medveděv

Putinova popularita koncem loňského roku klesla na 56 procent, zatímco v březnu v prezidentských volbách pro něj hlasovalo přes 76 procent voličů. Důvodem poklesu je podle analytiků loni schválená důchodová reforma, která zvyšuje věk odchodu do penze o pět let.

Výhrady vůči vládě jsou podle průzkumu agentury Levada ještě závažnější. Kromě důchodové reformy je to propad reálných příjmů obyvatel, nezaměstnanost a slabá sociální ochrana.

Téměř 40 procent Rusů je přesvědčeno, že vláda nedokáže zvládnout negativní trendy ruské ekonomiky. O absenci životaschopného hospodářského programu vlády je přesvědčeno 30 procent dotázaných.

Podle komentáře socioložky Mariny Krasilnikovové je v Rusku patrný pokles optimismu, lidé jsou rozčarováni porušením dřívějších vládních slibů, že věku pro odchod do důchodu se zvyšovat nebude. Stoupenců rezignace vlády by bylo více, kdyby byla reálná naděje, že se k moci dostane kabinet schopných zajistit reálné reformy, řekla Krasilnikovová listu Vedomosti.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama