Ruské námořnictvo nezahálí. Testuje podmořské drony pro odhalování ponorek

Ruské námořnictvo testuje využití podvodních dronů, které by měly pomoci odhalovat nepřátelské ponorky. Stroje jsou vybavené tažným systémem na jehož konci jsou sonary. Podobnou technologii dosud využívaly hladinové lodě, spojení s drony by však mělo přinést větší efektivitu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ponorky, ilustrační foto

Moskva začala testovat autonomní podvodní plavidla určená k vyhledávání nepřátelských ponorek. Podle magazínu National Interest využívají tyto drony stejnou techniku, kterou dosud používaly hladinové lodě. Plavidlo za sebou táhne kabel dlouhý více jak 1,6 kilometrů, na jehož konci jsou umístěné sonary.

Vzdálenost od tažné lodi zajišťuje, že nejsou přístroje tolik ovlivněny hlukem, který plavidlo vydává. „Výhoda tažené antény je její vysoká citlivost. Díky značné délce je méně ovlivněna hlukem a vibracemi vydávaných motorem tažné lodi,“ říká odborník na ruské námořnictvo Alexandr Mozgovoj.

Na druhou stranu je ale omezena manévrovací schopnost a rychlost, s jakou může plavidlo plout. V důsledku toho „mateřská“ loď nemůže efektivně útočit na odhalené cíle. „Při manévrech se navíc anténa ohýbá a dochází ke ztrátě nebo narušení signálu,“ napsal ruský deník Izvestija.

Proto nyní ruské námořnictvo zkouší k tažení systémů využít autonomní drony. „Vzhledem připomínají malou ponorku s kýlem a několika směrovými kormidly,“ citovala Izvestija nejmenovaného ruského důstojníka. Drony jsou vysazovány a ovládány z mateřské lodi, která pak není omezena v dalších činnostech.

Ruské válečné lodě, které jsou dnes vybaveny tažnými sonary, jsou schopny odhalit pohybující se ponorky až na vzdálenost 20 kilometrů. Vystřelené torpédo prý dokáží detekovat i ve vzdálenosti 30 kilometrů.

S autonomními podvodními systémy experimentují i Američané. Firmy Lockheed Martin a Boeing nyní pracují na programu „Extra velkých autonomních podvodních plavidel“ jehož výsledkem má být v podstatě samostatně fungující ponorka operující bez lidské ponorky.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama