Jak teroristé získávají peníze? Únosy, drogy, prodej falešných pasů či online hazard

Teroristé potřebují pro své akce mnohé finanční prostředky. Vzhledem jejich ilegálnímu působení je pro ně přirozené je získávat z kriminální činnosti rozmanitého druhu. Zároveň v kriminálnících teroristé nacházejí jedny ze svých nejvěrnějších přívrženců.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Podle Lorenza Vidinama, ředitele Program on Extremism na George Washington University, více jak polovina (57%) všech pachatelů teroristických činů v Evropě a USA během června 2014 až června 2017 měla zkušenosti s kriminální aktivitou před jejich příklonem k extremismu. Islámský stát opakovaně hledal tyto jedince, co uskuteční jeho cíle, v kriminálním podsvětí s tím, že tímto vykoupí své hříchy, uvádí magazín Forbes.

Islámský stát sám jako mnohé jiné teroristické organizace je zapojen v řadě aktivit zločineckého rázu. Podle jeho ideologie to je naprosto ospravedlnitelné, protože se to odehrává na „území války“ a slouží to k „správnému“ náboženskému účelu.

Za jednu z nejvíce profitabilních takovýchto aktivit je obchod s drogami. Během let 2014 a 2015 IS navázal kontakty s italskou mafií, jejichž prostřednictvím distribuoval z Maroka přes Libyi do Evropy hašiš. Tento drogový obchod podle odhadů měl hodnotu 36 miliard dolarů.

Teroristické skupiny taktéž rády získávají peníze prostřednictvím výkupného za unesené osoby. V roce 2014 únosy zahraničních novinářů či humanitárních pracovníků a získání následného vyjednaného výkupného vydělalo IS 20 až 45 miliónů dolarů. V západní Africe Al-Káida měla získat v letech 2003-2012 za každého uneseného západního pracovníka 1 až 4 milióny dolarů.

IS vzbudil údiv svou sofistikovanou prací s webem. Teroristé jako jiní kriminálníci si uvědomují jeho velkou hodnotu pro jejich obchodní aktivity a jsou velmi aktivní na tzv. temném webu (darknet), zvláštní sekci webu velmi těžko přístupného lidem bez dostatečných znalostí a vybavení, kde se odehrávají ty nejhorší online záležitosti, od rekrutování násilníků, dětského porna, drogových obchodů či prodávání lidských orgánů či samotných lidí.

Teroristé nyní využívají darknet k prodeji a rozdělování falešných účtů a identifikačních karet. FBI ve spolupráci s dalšími bezpečnostními službami v červenci 2017 shodila jednu z největších nelegálních komerčních stránek na darknetu, „černý trh“ AlphaBay, který nabízel více než 100 000 položek ukradených a podvodných dokladů identity a dalšího padělaného zboží a na kterém působilo asi 40 000 prodejců a 200 000 nakupujících.

Předběžné vyhledávání na jiném online černém trhu na darknetu, DreamMarketu, z ledna 2018 odhalilo, že padělané pasy, řidičské průkazy a falešná bankovní konta jsou stále oblíbeným zbožím. 373 výsledků nabízelo falešné britské pasy.

Moneyval (Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu), klíčový monitorující orgán Rady Evropy ohledně praní špinavých peněz a financování terorismu, ve svých zprávách upozorňuje na rozmanité způsoby, jakými teroristé perou své peníze, např. přes online hazardní weby, jejichž provozovatelé lze těžko dohledat díky jejich působení v offshorových rájích nebo kvůli jejich falešných identitám. Teroristé jako jiní kyberzločinci peroucí své peníze preferují namísto reálných peněz velmi snadno rozdělitelné a těžko pozorovatelné peněžní data.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rána nadějím a optimismu: Vakcína návrat běžného života nepřinese, tvrdí…

23.10.2020 00:01 NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni…

Boje v Karabachu si podle Putina vyžádaly už skoro 5000 životů

22.10.2020 21:53 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na…

Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se…

22.10.2020 17:13 Aktualizováno Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za…

Sacharovovu cenu dostala běloruská opozice. Nevzdávejte svůj boj, vzkázal…

22.10.2020 16:27 Aktualizováno Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení běloruské demokratické opozici.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama