Rusko-japonské rozhovory skončily fiaskem, mírová smlouva v nedohlednu

Jednání ministrů zahraničí Ruska a Japonska dnes v Moskvě nepřineslo pokrok v řešení hlavních sporných bodů bránících uzavření mírové smlouvy. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov novinářům po skončení rozhovorů řekl, že pokrok je obtížné očekávat, pokud Tokio neuzná ruskou svrchovanost nad jihokurilskými ostrovy, které Sovětský svaz anektoval po druhé světové válce.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Japonský ministr Taró Kóno přicestoval do Moskvy s cílem aktivizovat dialog, v němž je hlavním sporným bodem svrchovanost jihokurilských ostrovů Kunašir, Iturup a Šikotan a ostrůvků Habomaj. Nehostinné, nerovnoměrně osídlené ostrovy se skromnou vegetací a subarktickým klimatem Japonsko označuje za "severní teritorium" a anexi Moskvy neuznává.

Nejvyšší představitelé obou zemí Vladimir Putin a Šinzó Abe se loni v listopadu domluvili na aktivnějším tempu rozhovorů na základě deklarace z roku 1956 o ukončení válečného stavu mezi oběma zeměmi. Sovětský svaz se tehdy zavázal, že anektovaný ostrov Šikotan a Habomajské ostrovy předá Japonsku po podpisu mírové smlouvy mezi oběma zeměmi.

Od loňského listopadu se ale oba státy o obsahu dohody Putina a Abeho přou. Tokio sovětský zábor dál označuje za "poválečnou okupaci", Moskva trvá na tom, že jakémukoli dalšímu pokroku v jednání, jímž je podmíněno uzavření mírové smlouvy, musí předcházet uznání ruské svrchovanosti nad sporným územím.

Spor trvající 70 let citlivě vnímá i ruská společnost, která většinou odmítá jakékoli územní ústupky vůči Japonsku a nynější jednání o případném návratu Šikotanu a ostrovů Habomaj nese nelibě. V ruském parlamentu se objevil návrh zákona zakazující jakékoli změny hranic na východě země, proti dohodě s Japonskem se stavějí také obyvatelé ruského Dálného východu. Kreml dal koncem loňského roku najevo, že diskuse o dohodě z roku 1956 "absolutně neznamená automatické předání žádného území".

Lavrov dnes po jednání s japonským partnerem řekl, že "podstatné rozpory" ve stanovisku obou zemí přetrvávají. Politická vůle nicméně oba státy vede k tomu, že jednání o mírové smlouvě, tedy fakticky o anektovaných ostrovech, musí být aktivizováno, řekl ruský ministr. Zopakoval zároveň stanovisko Moskvy, že Tokio nejprve musí uznat výsledky druhé světové války včetně ruské svrchovanosti nad zabraným územím.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Treťjakovské galerii se před obrazem Krista svlékl neznámý muž

20.03.2019 22:04 Neznámý muž se dnes v moskevské Treťjakovské galerii svlékl před obrazem Kristus v Getsemanské…

Ukrajina zavedla sankce proti stovkám Rusů a firem

20.03.2019 19:43 Ukrajina dnes zavedla nové masivní protiruské sankce, které směřují proti osobám a firmám spojeným…

Porošenko, či komik Zelenskyj? Volby na Ukrajině dopadnou těsně, ukazuje…

20.03.2019 17:37 Ukrajinský herec a bavič Volodymyr Zelenskyj si udržuje vedení v žebříčku uchazečů o prezidentský…

Ruská ambasáda čachruje s českými byty? Moskva se rázně ohradila vůči…

20.03.2019 17:36 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama