Rusko-japonské rozhovory skončily fiaskem, mírová smlouva v nedohlednu

Jednání ministrů zahraničí Ruska a Japonska dnes v Moskvě nepřineslo pokrok v řešení hlavních sporných bodů bránících uzavření mírové smlouvy. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov novinářům po skončení rozhovorů řekl, že pokrok je obtížné očekávat, pokud Tokio neuzná ruskou svrchovanost nad jihokurilskými ostrovy, které Sovětský svaz anektoval po druhé světové válce.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Japonský ministr Taró Kóno přicestoval do Moskvy s cílem aktivizovat dialog, v němž je hlavním sporným bodem svrchovanost jihokurilských ostrovů Kunašir, Iturup a Šikotan a ostrůvků Habomaj. Nehostinné, nerovnoměrně osídlené ostrovy se skromnou vegetací a subarktickým klimatem Japonsko označuje za "severní teritorium" a anexi Moskvy neuznává.

Nejvyšší představitelé obou zemí Vladimir Putin a Šinzó Abe se loni v listopadu domluvili na aktivnějším tempu rozhovorů na základě deklarace z roku 1956 o ukončení válečného stavu mezi oběma zeměmi. Sovětský svaz se tehdy zavázal, že anektovaný ostrov Šikotan a Habomajské ostrovy předá Japonsku po podpisu mírové smlouvy mezi oběma zeměmi.

Od loňského listopadu se ale oba státy o obsahu dohody Putina a Abeho přou. Tokio sovětský zábor dál označuje za "poválečnou okupaci", Moskva trvá na tom, že jakémukoli dalšímu pokroku v jednání, jímž je podmíněno uzavření mírové smlouvy, musí předcházet uznání ruské svrchovanosti nad sporným územím.

Spor trvající 70 let citlivě vnímá i ruská společnost, která většinou odmítá jakékoli územní ústupky vůči Japonsku a nynější jednání o případném návratu Šikotanu a ostrovů Habomaj nese nelibě. V ruském parlamentu se objevil návrh zákona zakazující jakékoli změny hranic na východě země, proti dohodě s Japonskem se stavějí také obyvatelé ruského Dálného východu. Kreml dal koncem loňského roku najevo, že diskuse o dohodě z roku 1956 "absolutně neznamená automatické předání žádného území".

Lavrov dnes po jednání s japonským partnerem řekl, že "podstatné rozpory" ve stanovisku obou zemí přetrvávají. Politická vůle nicméně oba státy vede k tomu, že jednání o mírové smlouvě, tedy fakticky o anektovaných ostrovech, musí být aktivizováno, řekl ruský ministr. Zopakoval zároveň stanovisko Moskvy, že Tokio nejprve musí uznat výsledky druhé světové války včetně ruské svrchovanosti nad zabraným územím.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán tajně ovládají mormoni? V Římě už je přijali za své

19.01.2019 16:05 Téměř v sousedství Vatikánu vyrostl nový chrám, který patří mormonům. Obě církve už prý navázaly…

Nová vlna sexuálních útoku v Evropě. Uprchlíci si za oběti vybírají i děti

19.01.2019 12:27 Aktualizováno Skandinávské země patří k těm atraktivnějším evropským destinacím pro migranty, Finsko však na…

V ukrajinském hraničním městě se zastavil život. Místní z toho viní Kyjev…

19.01.2019 11:03 Ukrajinské město Milove usazené na hraničním přechodu v Luhanské oblasti zažívá krušné časy.…

Ruští záchranáři našli třetího letce sražených Su-34 mrtvého

19.01.2019 10:28 Ruští námořníci nalezli v noci na dnešek v Japonském moři mrtvé tělo dalšího ze čtyř letců, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama