Chudí jen švindlují, řekl Macron. Národní debatu provází od počátku kontroverze

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obvinil některé chudé lidi, že jen využívají sociální systém. Řekl to v městečku Grand Bourgtheroulde v Normandii, kde zahájil sérii celonárodních debat o společenských a hospodářských otázkách. Jsou reakcí na protestní hnutí takzvaných žlutých vest.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem
doporučujeme

Macron řekl, že lidem, kteří se potýkají s finanční nouzí, "připomeneme jejich odpovědnost, protože někteří se chovají dobře, jiní ale jen švindlují," řekl prezident podle agentury Reuters. Tento výrok podle Macronových odpůrců chudé lidi znevažuje.

"Toto prohlášení Francouze šokuje, je nepřijatelné. Prezident by takto mluvit neměl, myslí si Daniel Fasquelle, poslanec za konzervativní Republikány. "To, jak neustále omílá, že chudí dojí systém, je nesnesitelné," řekl Olivier Faure, šéf Socialistické strany.

Reuters připomněl, že jde o druhý případ během posledních několika dnů, kdy Macron přilil olej do ohně. V pátek se nechal slyšet, že je příliš mnoho Francouzů, kteří si myslí, že "mohou něco dostat, aniž by se jakkoliv snažili".

Dnešní debaty, která byla první ze série mnoha dalších, které Macron hodlá absolvovat v příštích dvou měsících, se v Grand Bourgtheroulde zúčastnilo asi 600 starostů. Když se jeden z nich prezidenta zeptal, jestli některých svých kontroverzních výroků lituje, odpověděl Macron, že "takový jsem a nezměním se".

Protesty stoupenců hnutí takzvaných žlutých vest se odehrávají od loňského listopadu v ulicích francouzských měst. Zpočátku byly zaměřené proti plánovanému zvyšování daní na pohonné hmoty, postupně se ale začaly rozšiřovat a lidé na nich začali dávat najevo svoji nespokojenost se stagnujícími příjmy a rostoucími životními náklady. Macrona považují za prezidenta bohatých.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čem se mýlí Vladimir Putin? Historik má překvapivou odpověď

21.01.2020 00:01 NÁZOR - Poté, co ruský prezident Vladimir Putin 15. ledna v projevu o stavu země neočekávaně navrhl…

Ruská politická scéna se dál otřásá. Generální prokurátor Čajka složil…

20.01.2020 18:26 Aktualizováno Ruský generální prokurátor Jurij Čajka odchází z funkce. S odvoláním na Kreml o tom dnes…

Putin předložil Dumě návrh ústavních změn

20.01.2020 17:28 Ruský prezident Vladimir Putin dnes předložil parlamentu návrh změn v ústavě. Z dokumentu vyplývá,…

V ruském hostelu prasklo potrubí s horkou vodou. Pět mrtvých, obětí je i…

20.01.2020 17:09 Aktualizováno Při havárii potrubí s horkou vodou zemřelo ve sklepním hostelu v ruském městě Permu pět lidí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama