Putin jako rocková hvězda? V Srbsku ho čeká bombastické uvítání

Ruského prezidenta Vladimira Putina, který dnes dorazí na návštěvu Srbska, čeká v Bělehradě uvítání hodné rockové hvězdy, napsala agentura AFP. V srbské metropoli Putina čeká uvítací vojenská přehlídka a i místní obchodníci jsou vybaveni - prodávají hrníčky, trička či obrázky s Putinovým portrétem.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Putin je v Srbsku velmi oblíbený. Těsně před svou návštěvou v srbských médiích zkritizoval Západ za to, že se snaží omezit ruský vliv na Balkáně. "Politika Spojených států a některých dalších západních zemí s cílem zajistit si dominantní roli zůstává v oblasti i nadále vážným destabilizačním faktorem," uvedl ruský prezident.

Západ v nedávné době vyjádřil znepokojení nad údajným ruským vměšováním do dění v regionu, včetně pokusu o státní převrat v Černé Hoře z roku 2016 či pokusů o destabilizaci Bosny. Putin tvrdí, že to Evropská unie nutí Srbsko, aby si muselo vybrat mezi Moskvou a Západem.

Postěžoval si rovněž na rozšiřování Severoatlantické aliance na Balkán. Černá Hora se k NATO připojila v roce 2017, Makedonie se pak členství výrazně přiblížila poté, co tamní úřady nyní schválily změnu názvu země na Severní Makedonie a ukončily tak dlouholetý spor s Řeckem.

zdroj: YouTube

Srbský prezident Aleksandar Vučić, bývalý nacionalista, který se nyní stylizuje do role proevropského reformátora, se na jednu stranu uchází o přízeň EU, zároveň si chce ale udržet i dobré vztahy s Moskvou.

"Jsme vojensky neutrální, nemáme v úmyslu vstoupit do NATO ani nějaké ruské aliance," řekl loni v rozhovoru s britským deníkem The Guardian. "Kdykoli jsem měl tiskovou konferenci s Putinem, říkal jsem, že jsme na cestě do EU. Máme dobré vztahy s Ruskem a nemáme s ním žádné problémy, zároveň ale směřujeme do EU," dodal.

Podle průzkumu z roku 2017 si čtvrtina obyvatel Srbska myslí, že hlavním dárcem, od kterého země získává peníze, je Rusko. Ve skutečnosti ale přichází 75 procent financí z Evropské unie nebo jejích členských zemích.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama