Medaile za přátelství k Rusku? Srbský prezident byl oceněn Putinem

V Bělehradu, kam dnes přicestoval ruský prezident Vladimir Putin, bylo podepsáno více než 20 dohod a memorand o spolupráci. Šéf Kremlu zároveň svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ocenil řádem Alexandra Něvského za přátelství k Rusku. Podle televize B92 se dokumenty týkají například spolupráce v oblasti rozvoje digitálních technologií, využívání jaderné energie k mírovým účelům, spolupráce při mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru, rozvoje železniční dopravy v Srbsku, spolupráce v energetice nebo zapojení ruských společností do průmyslové výroby v Srbsku.

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Putin byl v srbské metropoli přivítán s nejvyššími poctami. Podle některých médií na něj v Bělehradu čekalo kolem 30.000 lidí, kteří večer hodlají městem projít až k pravoslavnému chrámu svatého Sávy, který má ruský prezident společně s Vučičem navštívit. Očekává se také, že by tam Putin mohl pronést projev.

Návštěvu provázejí v Srbsku dosud nevídaná bezpečnostní opatření za účasti údajně až 7000 policistů. Další stovky elitních specialistů prý dorazily z Moskvy. Kvůli bezpečnostním opatřením byla zablokovaná doprava ve značné části metropole.

V předvečer návštěvy ruský prezident ocenil, že srbské vedení rozhodně odmítá členství v NATO a "pevně se drží zachování neutrality země". Srbským listům Politika a Večernje novosti také řekl, že Moskva plně respektuje rozhodnutí srbského vedení vstoupit do Evropské unie a nestaví kvůli tomu Bělehrad před dilema, jako to podle něj činí "západní partneři". Slíbil také pokračovat v posilování srbské obranyschopnosti dodávkami ruských zbraní, jako byly stíhačky MiG-29, které Moskva poskytla jako vojenskou pomoc.

V Srbsku je nyní Rusko považováno za velkého přítele zejména kvůli tomu, že Moskva rozhodně podporuje Bělehrad v jeho odmítání uznat nezávislost Kosova. Vučić si také vysoce cení toho, že Moskva zablokovala v Radě bezpečnosti OSN britský návrh rezoluce, jenž by Srbsko označil za stát, který spáchal genocidu.

Západ obviňuje Rusko z vměšování do dění na Balkánu, včetně pokusu o státní převrat v Černé Hoře z roku 2016, pokusů o destabilizaci Bosny a snahy přispět ke zmaření dohody Makedonie s Řeckem, jež by Makedonii otevřela cestu k euroatlantické integraci. Putin na druhé straně tvrdí, že Evropská unie nutí Srbsko, aby si vybralo mezi Moskvou a Západem. Kritizuje rovněž rozšiřování Severoatlantické aliance na Balkánu, které podle něj region destabilizuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama