Medaile za přátelství k Rusku? Srbský prezident byl oceněn Putinem

V Bělehradu, kam dnes přicestoval ruský prezident Vladimir Putin, bylo podepsáno více než 20 dohod a memorand o spolupráci. Šéf Kremlu zároveň svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ocenil řádem Alexandra Něvského za přátelství k Rusku. Podle televize B92 se dokumenty týkají například spolupráce v oblasti rozvoje digitálních technologií, využívání jaderné energie k mírovým účelům, spolupráce při mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru, rozvoje železniční dopravy v Srbsku, spolupráce v energetice nebo zapojení ruských společností do průmyslové výroby v Srbsku.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Putin byl v srbské metropoli přivítán s nejvyššími poctami. Podle některých médií na něj v Bělehradu čekalo kolem 30.000 lidí, kteří večer hodlají městem projít až k pravoslavnému chrámu svatého Sávy, který má ruský prezident společně s Vučičem navštívit. Očekává se také, že by tam Putin mohl pronést projev.

Návštěvu provázejí v Srbsku dosud nevídaná bezpečnostní opatření za účasti údajně až 7000 policistů. Další stovky elitních specialistů prý dorazily z Moskvy. Kvůli bezpečnostním opatřením byla zablokovaná doprava ve značné části metropole.

V předvečer návštěvy ruský prezident ocenil, že srbské vedení rozhodně odmítá členství v NATO a "pevně se drží zachování neutrality země". Srbským listům Politika a Večernje novosti také řekl, že Moskva plně respektuje rozhodnutí srbského vedení vstoupit do Evropské unie a nestaví kvůli tomu Bělehrad před dilema, jako to podle něj činí "západní partneři". Slíbil také pokračovat v posilování srbské obranyschopnosti dodávkami ruských zbraní, jako byly stíhačky MiG-29, které Moskva poskytla jako vojenskou pomoc.

V Srbsku je nyní Rusko považováno za velkého přítele zejména kvůli tomu, že Moskva rozhodně podporuje Bělehrad v jeho odmítání uznat nezávislost Kosova. Vučić si také vysoce cení toho, že Moskva zablokovala v Radě bezpečnosti OSN britský návrh rezoluce, jenž by Srbsko označil za stát, který spáchal genocidu.

Západ obviňuje Rusko z vměšování do dění na Balkánu, včetně pokusu o státní převrat v Černé Hoře z roku 2016, pokusů o destabilizaci Bosny a snahy přispět ke zmaření dohody Makedonie s Řeckem, jež by Makedonii otevřela cestu k euroatlantické integraci. Putin na druhé straně tvrdí, že Evropská unie nutí Srbsko, aby si vybralo mezi Moskvou a Západem. Kritizuje rovněž rozšiřování Severoatlantické aliance na Balkánu, které podle něj region destabilizuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinský extremista chystal teror, ruští agenti ho dopadli v tajném…

11.12.2019 13:19 Ruská tajná služba FSB zadržela přívržence ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor,…

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

10.12.2019 18:51 Ruští policisté zatkli v Jakutsku šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal už podruhé pěšky do…

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi…

10.12.2019 14:34 Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama