Jak dostat Kosovo do EU? Thaçi chce výměnu území se Srbskem

Prezident Kosova Hashim Thaçi je nadále pro výměnu území se Srbskem v rámci dohody o normalizaci vztahů. V rozhovoru, který poskytl agentuře APA, řekl, že tyto plány považuje za nejlepší možnost, jak urychlit vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Mimo jiné také odmítl nařčení, že usiluje o "Velkou Albánii".

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Hashim Thaçi
doporučujeme

O možné výměně území v rámci celkové dohody mezi Srbskem a Kosovem spolu loni zřejmě vážně hovořil Thaçi se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Tato myšlenka ale narazila na značný odpor albánských nacionalistů v Kosovu, ale vyvolala i nesouhlas v Srbsku.

Podrobnosti kolem těchto úvah ani jeden otevřeně na veřejnosti neřekl. Podle médií by ale mělo jít o výměnu převážně Srby obývaného severu Kosova za oblast Preševského údolí na jihu Srbska, kde žije silná albánská menšina.

Thaçi se kvůli tomu doma dostal pod silný tlak v mocenském soupeření s premiérem Ramushem Haradinajem, a proto začal myšlenku představovat jako "korekturu hranic" s pouhým připojením Preševského údolí ke Kosovu.

Tento Thaçiho obrat Vučiče velmi popudil a začátkem září vedl ke krachu dalšího jednání obou prezidentů pod záštitou EU v Bruselu. Toto jednání přitom mělo mít velký význam v dlouhém a zatím neplodném dialogu Bělehradu a Prištiny, a to právě tím, že se mělo diskutovat o výměně území.

USA a někteří představitelé EU uvedli, že by nebyli proti dohodě o výměně území, pokud by se na tom Srbsko a Kosovo domluvily. Německá kancléřka Angela Merkelová ale změnu hranic na Balkáně odmítla s tím, že by to mohlo vzkřísit křivdy z válek v 90. letech.

"Dohoda by regionu přinesla větší stabilitu a klid. Kosovu by umožnila přijetí do EU a NATO a zároveň i Srbsku," vrátil se však nyní zjevně Thaçi k tématu výměny území.

Napětí na severu Kosova je podle něj důvod pro co nejrychlejší uzavření dohody se Srbskem. "Taková dohoda znamená, že mezi oběma zeměmi už nikdy nebude válka. Lidé budou lépe žít, dohoda zlepší ekonomickou situaci, přinese více pracovních míst a hranice budou otevřené," řekl kosovský prezident. Jak Srbsko, tak Kosovo by přitom měly zůstat multietnickými státy.

Zamýšlená konečná dohoda se však podle něj nebude týkat jen změny ve vytyčení hranice, nýbrž všech dalších aspektů - jako jsou osoby pohřešované od válečných konfliktů na prostoru bývalé Jugoslávie, kulturní dědictví Srbů v Kosovu, ekonomický rozvoj, ale i všechny dosud otevřené otázky mezi Srbskem a Kosovem. O podmínce, že Srbsko musí uznat nezávislost Kosova, se výslovně nezmínil. Bělehrad to doposud důrazně odmítá.

Thaçi v rozhovoru také popřel obvinění, že se zasazuje o "Velkou Albánii". "Nebude žádná Velká Albánie, stejně jako nebude ani žádné Velké Kosovo. Místo toho usilujeme o zapojení tohoto regionu do evropského prostoru," zdůraznil.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Ruska bylo transportováno přes 50 dětí islamistů, akci nařídil Putin

20.04.2019 18:18 Od loňského prosince bylo do Ruska ze Sýrie a Iráku přepraveno přes 50 dětí ruských občanů, kteří…

Muž vařil ženě večeři a zkazil ji. To, co následovalo, šokovalo i policii

20.04.2019 16:47 Každému, kdo občas vaří, se někdy stane, že se jídlo nepovede. Většinou ale má partner či partnerka…

Rozsáhlý požár sežehl jihovýchod Ruska, zasáhl rezervaci. Stovky lidí…

20.04.2019 14:41 Značné škody způsobil rozsáhlý požár, který se v pátek rychle rozšířil v Zabajkalském kraji na…

TASS odtajnil na internetu průvodce táborů Gulag

20.04.2019 13:33 Aktualizováno Ruská státní agentura TASS zpřístupnila na internetu soubor informací a archivních dokumentů, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama