Američan Whelan zůstane ve vazbě, rozhodl ruský soud. Kolem "špionáže" je řada nejasností

Moskevský městský soud dnes rozhodl o tom, že Paul Whelan, občan čtyř západních států, obviněný v Rusku ze špionáže, zůstane ve vazbě. "Rozhodnutí soudu o uvalení vazby (do konce února) zůstává nezměněno, odvolání obhajoby se zamítá," oznámill soudce Dmitrij Pronjakin.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Paul Whelan
doporučujeme

Obhajoba žádala, aby Whelan, který má americké, britské, irské a kanadské občanství, byl propuštěn na kauci, připomněla agentura Interfax.

"Vyšetřovatelé zatím neobjasnili své stanovisko. Není jasné ani to, v čí prospěch se měl Whelan špionáže dopustit, ani není jasný osud člověka, který mu předal informace (obsahující státní tajemství)," prohlásil Whelanův obhájce podle agentury TASS.

Samo jednání soudu se podle médií konalo za zavřenými dveřmi, protože na pořad se mohly dostat záležitosti, na které se vztahuje státní tajemství. Novináře a diplomaty z USA, Británie a Kanady vpustili do jednací síně až na oznámení soudcova rozhodnutí.

"Mohu jen potvrdit, že při zatčení u Whelana našli informace obsahující státní tajemství. Ale není mi známo, jak se k němu dostaly, co s nimi měl dělat a zda vůbec věděl, že má tajné informace. Zatím se vše (v obvinění) zakládá na předpokladech," řekl Interfaxu obhájce Vladimir Žerebenkov ještě před jednáním soudu. Whelan podle něj trvá na tom, že je nevinen a že došlo k nějaké chybě.

Ke spekulacím, že jeho klient by mohl být vyměněn za Rusku Mariji Butinovou, uvězněnou v USA, poznamenal, že podle ruských zákonů nelze Whelana vyměnit před vynesením rozsudku. O výměně se tedy nyní nejedná.

Whelana zatkli 28. prosince agenti ruské tajné služby FSB v moskevském hotelu Metropol, když mu údajně jeden ruský občan předal jména spolupracovníků ruských tajných služeb. Za špionáž hrozí Whelanovi až dvacetileté vězení. Rodina 48letého bývalého příslušníka americké námořní pěchoty tvrdí, že je nevinný. Whelan prý do Ruska jel na svatbu svého přítele.

Whelan se podle svého advokáta narodil v Kanadě a americké občanství získal poté, co se zaměstnal u americké policie. Další dvě občanství získal kvůli tomu, že děd se narodil v Irsku a rodiče v Británii.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská rozvědka GRU pohledem analytiků: Virtuální novináři, fiktivní média

13.11.2019 18:50 Ruská vojenská rozvědka známá pod zkratkou GRU aktualizovala metody zavedené v době studené války a…

Rusové odškodnili členky Pussy Riot za vězení

13.11.2019 18:44 Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37.000 eur (950.000 korun), o…

Barbarství v Kyjevě? Židy rozhořčilo pojmenování ulic po kolaborantech

13.11.2019 16:55 Ředitel Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolynskyj ostře kritizoval úterní rozhodnutí poslanců…

Čeští poutníci dorazili do Vatikánu. Papeži předali sochu sv. Anežky a…

13.11.2019 13:55 Aktualizováno Představitelé české katolické církve, doprovázeni stovkami českých poutníků, dnes předali papeži…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama