Krize kolem Venezuely graduje: Rusko a Čína varovaly USA před vojenskou intervencí

Rusko dnes varovalo Spojené státy před intervencí do Venezuely a kritizovalo Washington za to, že ve středu uznal šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem této jihoamerické země. S odvoláním na mluvčího Kremlu o tom informovala agentura Reuters. Moskva podle mluvčího za prezidenta Venezuely i nadále považuje Nicoláse Madura. Jeho legitimitu neuznává místní opozice ani řada amerických zemí.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

Ruské ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení uvedlo, že "Washington opět ukázal totální ignorování principů mezinárodního práva". Podle něj uznání opozičního lídra prezidentem Venezuely může vést ke krveprolití. Události ve Venezuele podle ministerstva dosáhly kritického bodu.

Čína prostřednictvím mluvčí ministerstva zahraničí vybídla Spojené státy, aby nezasahovaly do politické krize ve Venezuele, kterou podle Pekingu mají vyřešit tamní strany prostřednictvím dialogu. Čína "je proti vnějšímu zasahování ve Venezuele. Doufáme, že mezinárodní společenství společně vytvoří pro (dialog) příznivé podmínky," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Chu Čchun-jing podle agentury AP.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že vnější intervence ve Venezuele je nepřijatelná a prohlášení amerických činitelů v této souvislosti označil za nebezpečná. Jako "zatím nemístnou" odmítl Peskov otázku, zda by Rusko bylo ochotno poskytnout Madurovi azyl. "Maduro je legitimní hlavou státu, a proto zatím pokládáme takovou otázku za nemístnou," řekl mluvčí ruského prezidenta podle agentury Interfax. Venezuela podle něj nepožádala Moskvu o pomoc a případné úvahy na toto téma odmítl jako nevhodné.

Zatím nikdo z amerických vysokých politiků o intervenci ve Venezuele oficiálně nehovořil. Americký prezident Donald Trump ale ve středu na otázku novinářů stran vojenské intervence odpověděl, že "všechny možnosti jsou na stole". Stejně se Trump vyjádřil například už v létě 2017, když venezuelský režim tvrdě potlačoval čtyři měsíce protivládní protesty; zemřelo při nich na 150 lidí.

"Pokud Maduro a jeho lidé odpoví násilím, pokud se rozhodnou uškodit komukoli z členů parlamentu, pro USA jsou na stole všechny možnosti, co se týče odvetných opatření," řekl Trump ve středu novinářům.

Americký senátor Marco Rubio v noci na twitteru napsal, že američtí diplomaté z Venezuely neodejdou a požádal je, aby předali své pověřovací listiny Juanu Guaidóovi.

Spojené státy ve středu jako první uznaly šéfa opozicí ovládaného venezuelského parlamentu Guaidóa úřadujícím prezidentem. Ten se jím před desetitisíci demonstrujících v Caracasu prohlásil proto, že opozice neuznává legitimitu nového mandátu prezidenta Madura. Po USA uznaly Guaidóa prezidentem i některé další americké země.

Maduro kvůli tomu s USA přerušil diplomatické styky a dal americkým diplomatům tři dny na opuštění země. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale řekl, že Spojené státy neuznávají Madura jako prezidenta, a proto neuznávají ani přerušení diplomatických styků. "USA přijmou všechna náležitá opatření, aby přivedly k zodpovědnosti každého, kdo ohrozí bezpečnost naší mise a jejího personálu," uvedl ve středu Pompeo.

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Albánští opoziční poslanci na protest složí mandáty, vláda je prý…

18.02.2019 19:12 Hlavní albánská opoziční strana dala najevo, že jejích 33 poslanců hodlá složit mandáty. Oznámil to…

Pět let od Majdanu: Ukrajinci vzpomínali na první mrtvé v Kyjevě

18.02.2019 18:21 Ukrajinci si dnes připomněli počátek krvavých událostí na centrálním kyjevském náměstí Nezávislosti…

Rusko napálilo celý svět? Lednová prezentace ruské rakety SSC-8 prý byl…

18.02.2019 17:56 Prezentace sporné ruské rakety s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označované kódem 9M729) na…

Rusko dodá Číně nové rakety S-400, původní se zničily při převozu

18.02.2019 16:26 Rusko vyrobí pro Čínu nové rakety systému protivzdušné obrany S-400. Původní dodávka raket byla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama