O osudu názvu Makedonie se rozhodne až zítra, řečtí poslanci dlouze diskutují

Řecký parlament bude o dohodě o změně názvu sousední Makedonie hlasovat v pátek odpoledne a nikoli dnes, jak bylo původně plánováno. S odvoláním na předsedu řeckého parlamentu Nikose Vutsise to dnes uvedly světové agentury. Důvodem je velký zájem poslanců o vystoupení v parlamentní debatě, z více než dvou stovek zájemců stihla ve čtvrtek své příspěvky přednést pouze polovina.

Přidejte svůj názor

Řecko, státní vlajka
doporučujeme

Na protest proti dohodě, se kterou nesouhlasí řecká opozice, byla dnes do Atén na šestou hodinu večer svolána demonstrace. Ve městě a okolí již podle agentury AP hlídkuje na 1500 policistů. Protestující členové řecké komunistické strany dali najevo svůj odpor proti dohodě vyvěšením obrovských transparentů po stěnách aténské Akropole. Při velké demonstraci proti dohodě minulou sobotu protestovaly desetitisíce Řeků.

O loni uzavřeném kompromisu, který by měl ukončit dlouholetý diplomatický spor o název sousední Makedonie, debatuje řecký parlament již od pondělka. Po loňském jednání řeckého a makedonského premiéra Skopje souhlasilo s tím, že jako nové oficiální pojmenování státu bude používat název Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řecká opozice a nacionalisté toto řešení odmítají, v parlamentu však nemají dostatek hlasů, aby dokázali ratifikaci zvrátit.

Opozice se domnívá, že dohoda uzavřená premiérem Alexisem Tsiprasem zrazuje řecké národní zájmy, protože sousední země bude ve svém názvu dál smět používat název Makedonie a její obyvatelé o sobě budou mluvit jako o Makedoncích. Řečtí konzervativci přitom tvrdí, že tento název historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením řecké suverenity.

V debatě předcházející hlasování proto opozice podle řeckých médií volí zdržovací taktiku, jejíž součástí by mohl být i návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Pokud se tak stane, může to ratifikaci smlouvy ještě více oddálit. Podobné hlasování přitom premiér Alexis Tsipras již ustál minulý týden.

Na makedonské straně naproti tomu vstoupení dohody v platnost už nic nebrání. Ústavní změnu názvu země tamní parlament schválil začátkem měsíce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin ulehčí turistům návštěvu Petrohradu: Papírová víza nahradí…

19.07.2019 21:05 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, umožňující zahraničním návštěvníkům od 1. října…

Němečtí lékaři zažili zajímavý porod: Po 15 letech se opět narodila…

19.07.2019 19:26 V Německu se po 15 letech narodila siamská dvojčata. Srostlí sourozenci přišli na svět ve čtvrtek v…

Kosovský premiér podal demisi. Čelí podezření z válečných zločinů

19.07.2019 18:57 Aktualizováno Kosovský premiér Ramush Haradinaj dnes podal demisi poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v…

S rockerem, či Tymošenkovou? Zelenského tým se poohlíží po koaličním…

19.07.2019 15:49 Pokud bude strana prezidenta Volodymyra Zelenského po nedělních parlamentních volbách hledat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama