Hrozí nové závody ve zbrojení? NATO má vážné obavy z Ruska

Washington chce pod vedením Donalda Trumpa odstoupit od smlouvy INF. To by mohlo vést k opětovným závodům ve zbrojení, které svět zažil v období studené války. NATO chce podobnému scénáři zabránit.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

NATO
doporučujeme

Prezident Trump oznámil, že Spojené státy formálně odstoupí od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu 2. února. V takovém případě by její platnost vypršela o šest měsíců později.

NATO a USA považují instalaci nových ruských raket SSC-8c za porušení podmínek dohody. Moskva trvá na tom, že tyto kontroverzní zbraně, které mohou nést jaderné hlavice, dostřelí pouze do vzdálenosti 480 kilometrů.

Podmínky smlouvy se týkají jen raket s doletem 500 až 5000 kilometrů. Washington, Kanada a další státy sdružené v Severoatlantické alianci však tvrdí, že je skutečný dostřel ruských raket výrazně větší. Moskva naopak obviňuje Američany, že smlouvu porušují instalací protiraketové obrany v Evropě.

Podle stanice Deutsche Welle jde o dlouhodobý problém, který se neúspěšně snažila vyřešit i předchozí Obamova administrativa. „Na toto téma proběhlo s Ruskem 30 jednání, ale žádného pokroku jsme nedosáhli,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Ani páteční schůzka Aliance nepřinesla žádný posun. „Žádného skutečného pokroku jsme se nedobrali,“ komentoval setkání podle německé stanice Stoltenberg. „Především v době, kdy je napětí velké, když máme mezi sebou značné rozpory, je velice důležité se potkávat,“ dodal.

„Rusko může do 2. února opět začít dodržovat podmínky dohody,“ nechal se slyšet Donald Trump. Dodal, že i v následujícím šestiměsíčním období bude prostor pro případné dodatky a úpravy smlouvy.

„Nechceme novou studenou válku, nechceme nové závody ve zbrojení … ale situace bude mnohem složitější, pokud Rusko nezačne opět dodržovat stanovené podmínky,“ řekl Stoltenberg. Aliance se prý bude nadále snažit dohodu zachránit, ale v případě krachu bude muset zvážit konkrétní protiopatření.

Podle některých odborníků je smlouva neudržitelná, protože ke stejném chování nezavazuje další státy. Země jako Pákistán, Irán, Čína nebo Indie, se ve svém vývoji nemusí omezovat. Proto obě jaderné velmoci považují za nutné na tuto hrozbu reagovat.

Podle Jense Stoltenberga by se světové společenství mělo zaměřit spíše na novou odzbrojovací iniciativu nežli opětovné zbrojení. „Naše rozhovory nejsou vždy jednoduché … ale právě proto jsou tak důležité,“ cituje generálního tajemník DW. „Nadále budeme usilovat o společný dialog.“

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky demonstrantů v Moskvě zkritizovaly Putinův návrh ústavních změn

19.01.2020 20:48 Centrem Moskvy dnes prošla demonstrace k uctění památky advokáta Stanislava Markelova a novinářky…

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama