Savčenková bude kandidovat na prezidentku? Momentálně je za mřížemi

Kontroverzní ukrajinská politička, bývalá důstojnice a vězeňkyně nejdřív Ruska a teď Ukrajiny Nadija Savčenková se zřejmě zapojí do ukrajinských prezidentských voleb, jejichž první kolo zemi čeká poslední březnový den. Kandidaturu sedmatřicetileté poslankyně ukrajinského parlamentu dnes jednomyslně podpořila její politická strana Společensko-politická platforma.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Naděžda Savčenková
doporučujeme

Savčenková je nyní ve vyšetřovací vazbě pro obvinění z velezrady a z pokusu o svržení státní moci. Vysloužila si ho údajnou přípravou ozbrojeného útoku na kyjevský parlament s použitím granátů a automatických střelných zbraní. Politička obvinění odmítá jako snahu prezidenta Petra Porošenka zbavit se před březnovými volbami silných oponentů.

Někdejší důstojnice ukrajinského vojenského letectva se stala národní hrdinkou, když ji jako dobrovolnici zajali na východě země proruští separatisté a předali Rusům. Savčenková strávila dva roky v ruském vězení, kde několikrát držela hladovku. Po propuštění v roce 2016 se stala ukrajinskou poslankyní, Porošenkovu vládu od té doby viní z nekompetence a korupce. Ve vlasti byla zatčena loni v březnu a i v ukrajinské vazbě, kde čeká na soud, už hladověla.

Delegáti Společensko-politické platformy podle očitých svědků dnes při schvalování kandidatury Savčenkové drželi v rukách symbolicky granátová jablka jako protest proti jejímu věznění. V projevech zdůrazňovali, že cílem Savčenkové není násilný převrat s použitím zbraní, ale změna politického systému ústavní cestou.

Podle ukrajinských analytiků Savčenková ve volbách moc šancí nemá. Z průzkumů veřejného mínění vypadla, dřívější preference nikdy nepřesahovaly dvě procenta.

Hlavní favoritkou je expremiérka Julija Tymošenková, v jejíž vítězství údajně potichu doufá i znepřátelené Rusko v naději na pragmatičtější dialog. V žebříčku kandidátů, jichž je celkem kolem dvaceti, postupně stoupá ještě nedávno až pátý Porošenko. Nyní se s hercem a bavičem Volodymyrem Zelenským střídá na druhém a třetím místě.

V prvním volebním kole podle všeobecného mínění nikdo nadpoloviční většinu hlasů nezíská. Druhé kolo by v takovém případě následovalo po třech týdnech a jeho výsledek je zatím podle komentátorů neodhadnutelný.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná mise na Ukrajině. Trump osobně řídil kampaň proti Bidenovi,…

16.11.2019 16:44 Donald Trump se loni v prosinci osobně setkal se dvěma podnikateli z bývalého SSSR a pověřil je …

Srbsko má obavy o prezidenta, Vučić byl nečekaně hospitalizován

16.11.2019 14:23 Aktualizováno Srbský prezident Aleksandar Vučić byl v pátek vpodvečer přijat do vojenské nemocnice v Bělehradě…

Rusko učinilo ústupek, před normandským summitem vrátí Ukrajině lodě

16.11.2019 11:17 Rusko je připraveno vrátit Ukrajině tři lodě zadržené loni při incidentu v Kerčském průlivu. Stát…

Revoluce v Rusku? Analytik varuje před opakováním známého scénáře

16.11.2019 00:01 NÁZOR – Bolivijci se zbavili prezidenta, který zůstával v úřadě déle, než bylo záhodno, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama