Záhada Hory mrtvých: Rusko hodlá po 60 letech objasnit smrt turistů, existuje 75 verzí

Ruská prokuratura chce udělat definitivní tečku za záhadným incidentem z roku 1959, kdy na severu Uralu při výpravě skupiny ruských turistů z neznámých příčin zemřelo devět lidí. Tajemná a dodnes nevysvětlená smrt dráždí fantazii ruských i zahraničních amatérských badatelů. Stala se i námětem několika filmů. Média spočítala, že o příčině tragédie bylo vypracováno 75 verzí.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

záhady, tajemství
doporučujeme

V únoru 1959 se výprava vedená Igorem Ďatlovem vydala zdolat horu Cholat Sjachyl (Hora mrtvých) vysokou 1079 metrů v severní části pohoří Ural. Když záchranáři ztratili se skupinou rádiový kontakt, vydali se turisty hledat. V jednom z průsmyků, který nyní nese Ďatlovovo jméno, našli devět mrtvých těl. Z výpravy přežil jediný účastník, který se od ní kvůli nevolnosti oddělil.

zdroj: YouTube

Mrtví měli zpřerážené končetiny a rozbité hlavy, jedna oběť měla vyříznutý jazyk. Stan, v němž expedice nocovala, byl protržený zevnitř, turisté v třicetistupňovém mrazu opustili nocleh z neznámých důvodů bosí. Známky boje ale prý kriminalisté na místě nenašli.

Podle úřední zprávy tehdejších sovětských vyšetřovatelů způsobila smrt turistů blíže neurčená přírodní pohroma. Veřejnost ale tehdejší vysvětlení neuspokojilo tím spíš, že úřady oblast tragédie na tři roky uzavřely. Vyšetřování do 70. let minulého století probíhalo v režimu utajení.

Ruská prokuratura dnes oznámila, že se rozhodla prověřit tři základní verze incidentu. Jakékoli kriminální pozadí tragédie přitom vyloučila a popřela i spekulace, že sovětské úřady před 60 lety skutečná fakta o Ďatlovově výpravě zamlčely nebo zmanipulovaly. Smrt turistů podle dnešního prohlášení prokuratury způsobila lavina, uragán nebo masivní sesun velké sněhové desky.

V březnu navštíví místo tragické události tým expertů, kteří provedou závěrečné analýzy. Pak se prý veřejnost konečně dozví pravdu.

O uralské tragédii vznikl v roce 2000 filmový dokument ve studiích uralské televize TAU. O rok později se tématu zmocnil televizní kanál History Channel. Finsko-americký režisér Renny Harlin natočil v roce 2013 horor Incident v Ďatlovově průsmyku (The Dyatlov Pass Incident), který se pod názvem Záhada Hory mrtvých objevil i v českých kinech.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Ruska bylo transportováno přes 50 dětí islamistů, akci nařídil Putin

20.04.2019 18:18 Od loňského prosince bylo do Ruska ze Sýrie a Iráku přepraveno přes 50 dětí ruských občanů, kteří…

Muž vařil ženě večeři a zkazil ji. To, co následovalo, šokovalo i policii

20.04.2019 16:47 Každému, kdo občas vaří, se někdy stane, že se jídlo nepovede. Většinou ale má partner či partnerka…

Rozsáhlý požár sežehl jihovýchod Ruska, zasáhl rezervaci. Stovky lidí…

20.04.2019 14:41 Značné škody způsobil rozsáhlý požár, který se v pátek rychle rozšířil v Zabajkalském kraji na…

TASS odtajnil na internetu průvodce táborů Gulag

20.04.2019 13:33 Aktualizováno Ruská státní agentura TASS zpřístupnila na internetu soubor informací a archivních dokumentů, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama