Záhada Hory mrtvých: Rusko hodlá po 60 letech objasnit smrt turistů, existuje 75 verzí

Ruská prokuratura chce udělat definitivní tečku za záhadným incidentem z roku 1959, kdy na severu Uralu při výpravě skupiny ruských turistů z neznámých příčin zemřelo devět lidí. Tajemná a dodnes nevysvětlená smrt dráždí fantazii ruských i zahraničních amatérských badatelů. Stala se i námětem několika filmů. Média spočítala, že o příčině tragédie bylo vypracováno 75 verzí.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

záhady, tajemství

V únoru 1959 se výprava vedená Igorem Ďatlovem vydala zdolat horu Cholat Sjachyl (Hora mrtvých) vysokou 1079 metrů v severní části pohoří Ural. Když záchranáři ztratili se skupinou rádiový kontakt, vydali se turisty hledat. V jednom z průsmyků, který nyní nese Ďatlovovo jméno, našli devět mrtvých těl. Z výpravy přežil jediný účastník, který se od ní kvůli nevolnosti oddělil.

zdroj: YouTube

Mrtví měli zpřerážené končetiny a rozbité hlavy, jedna oběť měla vyříznutý jazyk. Stan, v němž expedice nocovala, byl protržený zevnitř, turisté v třicetistupňovém mrazu opustili nocleh z neznámých důvodů bosí. Známky boje ale prý kriminalisté na místě nenašli.

Podle úřední zprávy tehdejších sovětských vyšetřovatelů způsobila smrt turistů blíže neurčená přírodní pohroma. Veřejnost ale tehdejší vysvětlení neuspokojilo tím spíš, že úřady oblast tragédie na tři roky uzavřely. Vyšetřování do 70. let minulého století probíhalo v režimu utajení.

Ruská prokuratura dnes oznámila, že se rozhodla prověřit tři základní verze incidentu. Jakékoli kriminální pozadí tragédie přitom vyloučila a popřela i spekulace, že sovětské úřady před 60 lety skutečná fakta o Ďatlovově výpravě zamlčely nebo zmanipulovaly. Smrt turistů podle dnešního prohlášení prokuratury způsobila lavina, uragán nebo masivní sesun velké sněhové desky.

V březnu navštíví místo tragické události tým expertů, kteří provedou závěrečné analýzy. Pak se prý veřejnost konečně dozví pravdu.

O uralské tragédii vznikl v roce 2000 filmový dokument ve studiích uralské televize TAU. O rok později se tématu zmocnil televizní kanál History Channel. Finsko-americký režisér Renny Harlin natočil v roce 2013 horor Incident v Ďatlovově průsmyku (The Dyatlov Pass Incident), který se pod názvem Záhada Hory mrtvých objevil i v českých kinech.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Albánii to vře. Opozice demonstruje proti vládě, poslanci složili mandát…

21.02.2019 21:54 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se dnes sešly v centru albánského hlavního města Tirany, aby protestovaly proti…

Evropská komise pozastavila přístupová jednání s Ankarou. Turci se zlobí

21.02.2019 21:14 Turecko dnes kritizovalo zahraniční výbor Evropského parlamentu, který ve středu Evropskou komisi a…

Úspěšná razie v Německu. Policie zadržela několik islamistů včetně…

21.02.2019 19:22 Německá policie dnes podnikla rozsáhlou razii v několika městech v Hesensku a Severním Porýní…

Slováci si připomněli Kuciaka. V Bratislavě se vzpomínka změnila v protest…

21.02.2019 18:54 Aktualizováno Slováci dnes v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama