Putin jako vzor humanitární pomoci? Rusko přijímá ženy a děti islamistů více než Západ, tvrdí Bloomberg

Ruský prezident Vladimír Putin se rád profiluje jako „tvrďák“, co se týče postoje k terorismu. Přesto Rusko je vůči ženám a dětem džihádistů bojujících za IS mnohem shovívavější než Západ, všímá si agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Do dnešního dne se do Ruska vrátilo 21 žen a 105 dětí, tvrdí Kheda Saratová, čečenská aktivistka za lidská práva. Celkově 11 letadel přivezlo ženy džihádistů s dětmi od srpna 2017 do února loňského roku. Nicméně, po listopadu 2017 už Rusko přijímalo jen děti na základě varování ruských zpravodajských služeb, které se obávaly rizika terorismu ze strany dospělých žen. Rusko se stala výrazným cílem teroristů poté, co vstoupilo do Sýrie a bojuje na straně radikálními islamisty nenáviděného syrského prezidenta Bašára al-Asáda.

Iniciativa byla obnovena po 10 měsíční pauze, kdy letadlo z Iráku přivezlo 30 dětí ve věku od tří do 15 let. Rusko plánuje v ní pokračovat. V únoru by mělo převézt z Iráku asi 40 nezletilých. Podle příbuzných je v na územích v Sýrii a Iráku dříve patřícímu IS nejméně 1 779 ruských žen a děti, které se chtějí vrátit do Ruska, uvádí Saratová v dopise poslaným ruskému ministerstvu zahraničí.

Ačkoliv ženy jsou považovány za okamžitý teroristický problém, v dlouhodobém horizontu se jím mohou stát i děti. IS je cíleně trénoval k tomu, aby přijali jeho ideologii a v budoucnu se stali jeho bojovníky. Z těchto důvodů se evropské i mimoevropské státy zdráhají je brát zpátky.

Podnět k přijímání dětí bojovníků IS dal čečenský prezident Ramzan Kadyrov, paradoxně známý především pro svou brutální vládu. Podle Gregoreje Shedova z zpravodajské stránky Caucasian Knot (Kavkazský uzel) zaměřující se na dění na Kavkaze, je cílem Kadyrova zdůraznit svou vůdčí pozici mezi muslimy v Rusku.

Podobné strategické důvody nepochybně hrají roli i v případě ruského vedení. 25 miliónů lidí se v Rusku hlásí k islámu, který je zde druhým nejrozšířenějším náboženstvím. Putin podporou Kadyrova „ušlechtilého“ úsilí o záchranu dětí se snaží poslat ruským muslimům, že vláda je respektuje. Podle Alexeje Malashenka, analytika z výzkumné skupiny Dialog civilizací, založené dlouholetým Putinovým spojencem, je to nicméně nyní Rusko, nikoliv Kadyrov, kdo bere za děti hlavní odpovědnost.

Rusko se tímto způsobem pokouší snížit riziko možného teroristického útoku ze strany ruské muslimské komunity. Přijaté ženy islamistů jsou ze strany ruských úřadů vyzývány k tomu, aby mluvily proti islámskému radikalismu.

Ruská muslimská komunita sestává převážně z obyvatel rusky mluvících území ze Střední Asie, kteří do země přišli jako ekonomičtí migranti za prací. Ačkoliv ruské obyvatelstvo se na ně dívá s podobnou mírou skepse, s jakou se země Visegrádu dívají na muslimské migranty, ruské vedení tento typ migrace podporuje, protože se mu to ekonomicky vyplatí.

Zároveň si ale ruští představitelé uvědomují, že jejich přítomnost může být z bezpečnostního hlediska velmi problematická. Muslimští radikálové z rusky mluvících oblastí ze Střední Asie jsou známi jako jedni z vůbec nejbezpečnějších na světě. Někteří z nich stáli za jedněmi z nejhrozivějších teroristických útoků v nedávné minulosti – např. silvestrovský masakr v nočním klubu v Istanbulu či newyorský útok nákladním autem byli spácháni teroristy uzbekistánského původu.

Odhaduje se, že 9000 lidí z rusky mluvících území bývalého Sovětského svazu – 4 000 z Ruska a 5000 z post-sovětských republik ve Střední Asii - odešlo bojovat za IS do Sýrie a Iráku. Rusko jako hlavní důvod, proč vstoupilo do Sýrie, uvádělo boj s těmito lidmi jakožto bezpečností hrozbou pro jeho občany.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama