Putin jako vzor humanitární pomoci? Rusko přijímá ženy a děti islamistů více než Západ, tvrdí Bloomberg

Ruský prezident Vladimír Putin se rád profiluje jako „tvrďák“, co se týče postoje k terorismu. Přesto Rusko je vůči ženám a dětem džihádistů bojujících za IS mnohem shovívavější než Západ, všímá si agentura Bloomberg.

Islámský stát (ISIS)

Do dnešního dne se do Ruska vrátilo 21 žen a 105 dětí, tvrdí Kheda Saratová, čečenská aktivistka za lidská práva. Celkově 11 letadel přivezlo ženy džihádistů s dětmi od srpna 2017 do února loňského roku. Nicméně, po listopadu 2017 už Rusko přijímalo jen děti na základě varování ruských zpravodajských služeb, které se obávaly rizika terorismu ze strany dospělých žen. Rusko se stala výrazným cílem teroristů poté, co vstoupilo do Sýrie a bojuje na straně radikálními islamisty nenáviděného syrského prezidenta Bašára al-Asáda.

Iniciativa byla obnovena po 10 měsíční pauze, kdy letadlo z Iráku přivezlo 30 dětí ve věku od tří do 15 let. Rusko plánuje v ní pokračovat. V únoru by mělo převézt z Iráku asi 40 nezletilých. Podle příbuzných je v na územích v Sýrii a Iráku dříve patřícímu IS nejméně 1 779 ruských žen a děti, které se chtějí vrátit do Ruska, uvádí Saratová v dopise poslaným ruskému ministerstvu zahraničí.

Ačkoliv ženy jsou považovány za okamžitý teroristický problém, v dlouhodobém horizontu se jím mohou stát i děti. IS je cíleně trénoval k tomu, aby přijali jeho ideologii a v budoucnu se stali jeho bojovníky. Z těchto důvodů se evropské i mimoevropské státy zdráhají je brát zpátky.

Podnět k přijímání dětí bojovníků IS dal čečenský prezident Ramzan Kadyrov, paradoxně známý především pro svou brutální vládu. Podle Gregoreje Shedova z zpravodajské stránky Caucasian Knot (Kavkazský uzel) zaměřující se na dění na Kavkaze, je cílem Kadyrova zdůraznit svou vůdčí pozici mezi muslimy v Rusku.

Podobné strategické důvody nepochybně hrají roli i v případě ruského vedení. 25 miliónů lidí se v Rusku hlásí k islámu, který je zde druhým nejrozšířenějším náboženstvím. Putin podporou Kadyrova „ušlechtilého“ úsilí o záchranu dětí se snaží poslat ruským muslimům, že vláda je respektuje. Podle Alexeje Malashenka, analytika z výzkumné skupiny Dialog civilizací, založené dlouholetým Putinovým spojencem, je to nicméně nyní Rusko, nikoliv Kadyrov, kdo bere za děti hlavní odpovědnost.

Rusko se tímto způsobem pokouší snížit riziko možného teroristického útoku ze strany ruské muslimské komunity. Přijaté ženy islamistů jsou ze strany ruských úřadů vyzývány k tomu, aby mluvily proti islámskému radikalismu.

Ruská muslimská komunita sestává převážně z obyvatel rusky mluvících území ze Střední Asie, kteří do země přišli jako ekonomičtí migranti za prací. Ačkoliv ruské obyvatelstvo se na ně dívá s podobnou mírou skepse, s jakou se země Visegrádu dívají na muslimské migranty, ruské vedení tento typ migrace podporuje, protože se mu to ekonomicky vyplatí.

Zároveň si ale ruští představitelé uvědomují, že jejich přítomnost může být z bezpečnostního hlediska velmi problematická. Muslimští radikálové z rusky mluvících oblastí ze Střední Asie jsou známi jako jedni z vůbec nejbezpečnějších na světě. Někteří z nich stáli za jedněmi z nejhrozivějších teroristických útoků v nedávné minulosti – např. silvestrovský masakr v nočním klubu v Istanbulu či newyorský útok nákladním autem byli spácháni teroristy uzbekistánského původu.

Odhaduje se, že 9000 lidí z rusky mluvících území bývalého Sovětského svazu – 4 000 z Ruska a 5000 z post-sovětských republik ve Střední Asii - odešlo bojovat za IS do Sýrie a Iráku. Rusko jako hlavní důvod, proč vstoupilo do Sýrie, uvádělo boj s těmito lidmi jakožto bezpečností hrozbou pro jeho občany.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Související:

Právě se děje

reklama