Průlomový verdikt: Ženská obřízka je nechutná

Už i ve Velké Británii evidují případy ženské obřízky, a to minimálně po dva roky. Právě tak starý případ už dorazil i k jednomu z londýnských soudů. V dalších desítkách rodin se pak Britové této praktiky obávají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sajid Javid (britský ministr)
doporučujeme

Soud v Londýně vynesl v pátek průlomový rozsudek. Matka tří dětí se stala první osobou, která byla shledána vinnou kvůli ženské obřízce. Informovala o tom CNN s tím, že jde o sedmatřicetiletou ženu z Ugandy, která se měla činu dopustit v létě 2017. Ve Velké Británii hrozí za tento čin až 14 let vězení.

Žena propukla v pláč, když byl ohlášen verdikt. Její třiačtyřicetiletý partner z Ghany byl naopak zcela osvobozen. Pár dodnes odmítá, že by odmítal zabránit ženské obřízce své dcery. „Jste shledána vinnou ze závažného provinění vůči vlastní dceři,“ řekla přísedící soudkyně.

Inspektor londýnské metropolitní policie Ian Baker informoval o odvaze oběti, která se prý z celé události rychle zotavila a už žije v náhradní rodině. Na případ upozornila policii nemocnice, do které byla holčička přivezena s rozsáhlým krvácením. Doktoři následně potvrdili, že k nim opravdu došlo při obřízce genitálu.

Obhajoba však tvrdila, že holčička jen upadla a řízla se. „To je závážné obvinění. Něco takového by mohl udělat jen někdo nehumánní. Taková nejsem,“ bránila se matka dítěte před porotou.

Bratr poškozené ale policistům řekl, že viděl, jak jeho sestra brečí a leží v kaluži krve. Svému pěstounovi navíc přímo potvrdil, že k obřízce došlo. Podle důkazů navíc matka provozovala „čarodějnictví“. Otec holčičky se prý těchto praktik neúčastnil, stejně jako samotného aktu obřízky. Problém s ní však neměl.

Britský ministr vnitra Savid Javid verdikt uvítal. „Ženská obřízka je odporná, nemravná forma dětského zneužívání. Uděláme všechno pro to, abychom všechny lidi, kteří tuto praktiku provádějí, dohnali k soudu,“ dodal.

K soudu zatím dorazily jen další tři případy ženské obřízky ve Velké Británii. V dalších téměř 300 případech ale došlo k preventivním opatřením u dětí, kterým potenciálně hrozilo riziko.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

20.09.2019 15:03 Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama