Exodus Ukrajinců: V cizině jich pracuje přes pět milionů, nejvíc v Rusku

V zahraničí pracuje přes pět milionů Ukrajinců a víc než třetina dospělých obyvatel země by se chtěla o práci v cizině ucházet. Agentuře Unian to řekl šéf Všeukrajinského sdružení organizací pro práci v zahraničí Vasyl Voskobojnyk. Nejvíc Ukrajinců pracuje v Rusku, kam za prací odešly tři miliony obyvatel zhruba pětačtyřicetimilionové Ukrajiny.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto

V Polsku podle Voskobojnyka pracují dva miliony Ukrajinců, v České republice prý nanejvýš 120.000. Údaje českého statistického úřadu hovoří o tom, že v roce 2017 pracovalo v Česku 80.000 Ukrajinců a o příchod dalších je zájem. Kvóta pro jejich přijímání by se od letošního dubna měla podle vládního návrhu zdvojnásobit na 40.000 ročně.

Přesné údaje o počtu Ukrajinců pracujících v cizině nejsou, upozornil Voskobojnyk. Ukrajinské úřady se podle něj mohou opírat jen o odhady a o údaje Mezinárodního měnového fondu (MMF), podle něhož pracuje v zahraničí 3,2 milionu Ukrajinců.

Ukrajinský ministr sociální politiky Andrij Reva agentuře Unian řekl, že "do procesu pracovní migrace" je zapojeno sedm až devět milionů Ukrajinců včetně 3,2 milionu, kteří jsou v cizině nastálo.

Podle průzkumu ukrajinské sociologické služby Rejting o práci v zahraničí stojí 35 procent Ukrajinců. Hlavním důvodem je lepší výdělek a větší životní možnosti. Podle ukrajinské Národní banky poslali Ukrajinci pracující v zahraničí v loňském roce domů 11 miliard dolarů (250 miliard korun).

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Albánii to vře. Opozice demonstruje proti vládě, poslanci složili mandát…

21.02.2019 21:54 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se dnes sešly v centru albánského hlavního města Tirany, aby protestovaly proti…

Evropská komise pozastavila přístupová jednání s Ankarou. Turci se zlobí

21.02.2019 21:14 Turecko dnes kritizovalo zahraniční výbor Evropského parlamentu, který ve středu Evropskou komisi a…

Úspěšná razie v Německu. Policie zadržela několik islamistů včetně…

21.02.2019 19:22 Německá policie dnes podnikla rozsáhlou razii v několika městech v Hesensku a Severním Porýní…

Slováci si připomněli Kuciaka. V Bratislavě se vzpomínka změnila v protest…

21.02.2019 18:54 Aktualizováno Slováci dnes v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama